Lipiec 2020
« Cze

Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020

Szanowni Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Drodzy Uczniowie!
Za nami kolejny rok szkolny. Rok pełen nowych doświadczeń, emocji, zmagań, przeciwności i sukcesów. Kiedy się rozpoczynał, wiedzieliśmy, że będzie nieszablonowy, zdecydowanie inny niż poprzednie – bo przecież nasza społeczność rozrosła się jak nigdy. Myśląc o nim czuliśmy ekscytację, niepokój i ciekawość. Czekało na nas dwa razy więcej wyzwań, dwa razy więcej intrygujących spotkań z drugim człowiekiem, dwa razy więcej odkryć, dwa razy więcej pracy i zaangażowania w robienie wszystkiego, co wypełnia licealną rzeczywistość. Myśleliśmy wtedy, że zadanie, przed jakim stajemy, to odnalezienie się w tej rzeczywistości, budowanie relacji i zadbanie o to, by w nowym kształcie szkolnej społeczności nikt nie czuł się samotny, anonimowy albo nieakceptowany.
Okazało się jednak, że największego wyzwania, przed którym stanęliśmy, nikt nie był w stanie przewidzieć ani się na nie przygotować. Została nam odebrana rzecz najcenniejsza i niepowtarzalna: wspólnie spędzany czas…
W szczególny sposób dotknęło to Was, Drodzy Pierwszoklasiści, którzy dopiero zaczęliście swoją przygodę z nową szkołą, ale uciążliwości tego przymusowego odosobnienia doświadczył, na swój sposób, każdy z nas. Podobnie chyba jak przesytu przebywania w wirtualnej rzeczywistości, która z dnia na dzień okazywała się mniej atrakcyjna, niż wydawała się na początku. Ten czas nauczył nas bardziej cenić siebie nawzajem, rozumieć, jaką wartością jest dla człowieka drugi człowiek. Był jak ważny egzamin. Mamy nadzieję, że go zdaliśmy i nie będziemy musieli powtarzać.
Drodzy Uczniowie! Odbieracie dziś świadectwa promocyjne. W odmiennych niż zwykle warunkach, bez uroczystej, typowej dla dnia zakończenia roku szkolnego oprawy. Wierzymy, że we wrześniu dane nam będzie się spotkać w szkolnej auli twarzą w twarz i nadrobić wszystko. Będziemy również mogli w godny sposób, przed całą szkolną społecznością uhonorować tych, którzy wykazali się szczególnymi osiągnieciami w różnych dziedzinach
Szanowne Grono Pedagogiczne, Szanowni Pracownicy Szkoły, Droga Młodzieży – życzę nam wszystkim udanych, spokojnych wakacji, niosących prawdziwy odpoczynek i oderwanie od codziennych trosk. Życzę nam radosnego wrześniowego, powakacyjnego spotkania w szkolnej auli, w szkolnych salach i na szkolnych korytarzach. Życzę nam powrotu zwyczajności i normalności, za którą wszyscy tak bardzo tęsknimy.

Janusz Kosałka