Godło Rzeczypospolitej Polskiej

› Szybki kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Krzywoustego

67 - 200 Głogów
ul. Jedności Robotniczej 10
tel/fax: 76 834 21 38
email: sekretariat@lo1glogow.pl

займ на карту онлайн

Ważne linki

Powiat Głogów Librus

Złota Szkoła 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród najlepszych liceów w Polsce i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020".

› Wirtualna panorama szkoły


Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2022
pon wt śr czw pt sob nie
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wymiana międzynarodowa

aaa

niemcy

 Gymnasium Langenhagen

http://www.gymnasium-langenhagen.de

  Wymiana międzynarodowa z niemieckim Gimnazjum

w Langenhagen (Dolna Saksonia)

2017/2018

Wizyta naszych zachodnich sąsiadów dobiegła już końca. W dniach 15.-21.04.2018r. przyjmowaliśmy gimnazjalistów z zaprzyjaźnionej szkoły w partnerskim Langenhagen. To był bardzo intensywny, a zarazem ciekawy tydzień, spędzony na wspólnych rozmowach, wzajemnym poznawaniu się, zabawie oraz aktywności fizycznej. Ojj wiele się działo!!! Tradycyjnie pierwszy dzień po przyjeździe uczniowie niemieccy spędzili u swoich partnerów wymiany, poznając ich rodziny i panujące w domach obyczaje. Od poniedziałku zaczęliśmy realizację naszego programu w szkole i mieście. Było spotkanie z dyrekcją, zabawy integracyjno-poznawcze oraz zwiedzanie głogowskiej Starówki! Głogów oglądany z wieży Ratusza oczarował swą zielenią, a zarazem dynamicznym rozwojem miasta. W planie był również udział w zajęciach lekcyjnych – tu szkoła polska zaskoczyła młodych Niemców swobodnym i przyjaznym podejściem nauczycieli do uczniów, tak innym niż w szkole niemieckiej. Również zaangażowanie polskiej młodzieży w różne akcje charytatywne budziło spory podziw! Nie zabrakło także stałego punktu programu – wycieczki do Wrocławia! Stolica Dolnego Śląska wprost oczarowała naszych gości!! Miłym akcentem były środowe warsztaty Zumby z Mateuszem Śmikielem, który swym entuzjazmem i niespożytą energią porwał wszystkich do tańca! Sporym wyzwaniem było wejście naszej grupy na Chojnik – ale daliśmy radę! Podczas zajęć podsumowujących wszyscy ocenili bardzo wysoko tegoroczną wymianę, a pożegnalny grill w głogowskiej Marinie nastrajał niektórych sentymentalnie, kusząc przepięknym zachodem słońca nad mostem kolejowym.

To wszystkie nie byłoby możliwe, a program tak bogaty – gdyby nie wsparcie finansowe PNWM http://www.pnwm.org/, Gminy Miejskiej Głogów, Gminy Gaworzyce i Starostwa Powiatowego w Głogowie! Dziękujemy ?

Już na początku czerwca nasza rewizyta – nie możemy się już doczekać!!! Langenhagen – PRZYBYWAMY WKRÓTCE!

Więcej zdjęć

********************************************************************************************

Dzięki dotacji Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży i wsparciu Gminy Miejskiej Głogów,  w okresie od 29 maja 2016r. do 04 czerwca 2016r. , młodzież obu szkół (30 osób) spędziła wspólnie interesujący tydzień: zwiedzając Głogów i okolice, Wrocław, zamek w Książu i bawiąc się na pikniku z okazji Dnia Dziecka. Uczestniczyła również w warsztatach kultury japońskiej. Nie zabrakło też okazji do kreatywnej wspólnej pracy. Młodzież z obu grup brała aktywny udział w zaplanowanych  warsztatach medialnych. W efekcie powstał filmik i gazetka z wymiany.

https://www.lo1glogow.pl/galeria/rok-szkolny-20152016/nggallery/20152016/wymiana-2016

****************************************************************************************************

Już kolejny rok młodzież naszej szkoły uczestniczy w wymianie uczniowskiej z zaprzyjaźnionym Gymnasium Langenhagen. Nie byłoby to możliwe bez determinacji wielu osób, które zaangażowały się przed 20 laty w nawiązanie współpracy oraz podtrzymywanie jej przez kolejne lata. Istotnym elementem każdej wymiany jest również pomoc finansowa różnych instytucji, bez których wsparcia nasza wymiana nie byłaby tak atrakcyjna. Nasz projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży  oraz Gmina Miejska Głogów – serdecznie dziękujemy za wsparcie!

W marcu 15-osobowa grupa z I LO i Gimnazjum Dwujęzycznego wybrała się do Langenhagen, a już 29 maja nasi partnerzy z wymiany przybędą do nas z rewizytą. Szczegółowa fotorelacja na FB szkolnym i wkrótce w galerii zdjęć.

Oto kilka refleksji uczestników tegorocznej wymiany:

 

„Wymiana była świetnym doświadczeniem, chętnie pojechałabym tam jeszcze raz. Poznałam wiele osób, zwiedziłam ciekawe miejsca i przekonałam się, jak wygląda codzienne życie w Niemczech.”Alicja Malica, 2c

 

Gdybym miała opisać wymianę jednym słowem, zdecydowanie byłoby to ZASKOCZENIE. Niemcy, chociaż tak blisko, są zupełnie inni pod względem mentalności. Ciepło i życzliwość Niemców u których spędziłam tydzień sprawiało, ze moje serce roztapiało się za każdym razem, kiedy spędzaliśmy czas w domu. Mój partner z wymiany okazał się przemiłym i bardzo zabawnym chłopakiem, z którym kontakt wcale mi się nie urwał po zakończeniu wymiany. Ogromny szok wywołała tez u mnie łatwość komunikacji, mimo faktu, ze mówiłam tylko w języku angielskim, potrafiłam dogadać się z każdym i ręczę, że  każdy kto pojedzie na wymianę, nagle jest zaskoczony swoimi umiejętnościami lingwistycznymi.  Sam język niemiecki okazał się dla mnie wspaniały, naturalnie jest miękki i melodyjny – zupełnie inny od polskiego, naszpikowanego twardym ,,r”(…)” Patrycja Worobiej, 1d

 

„Moim zdaniem wyjazd był bardzo udany, zdobyliśmy wiele nowych doświadczeń i poznaliśmy „nie-książkowy” język niemiecki. Mogliśmy się oswoić z językiem oraz przełamać lęk przed mówieniem, jak również poznać nieco odmienną od polskiej kulturę.” Weronika Sołtyszewska, 1a

 

„Bardzo mi się podobało, byli bardzo mili ludzie i atmosfera. Zwiedziliśmy ciekawe miejsca i poznaliśmy troszkę niemiecką kulturę. (…) W gronie swoich rówieśników spędziłam prawie cały czas i dobrze się bawiłam. Wymiana była dla mnie nowym i bardzo przyjemnym doświadczeniem. Polecam!!” Ewa Stasiak, 2c

****************************************************************************************************************

Intensywna współpraca I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie z Gimnazjum w Langenhagen w Niemczech trwa nieprzerwanie od 1996 roku. Głównym celem wymiany międzynarodowej obu szkół jest doskonalenie umiejętności językowych jej uczestników  oraz  obustronne poznawanie miast i państw. Przedmiotem zamierzonych działań jest też wzajemne poznanie  kultury obu krajów, ich  historii, tradycji oraz  zwyczajów, systemu szkolnictwa, realiów życia codziennego, a także nawiązywanie przyjaźni przez uczniów. Wymiana uczniowska prowadzona jest systematycznie. Każdego roku grupa uczniów I LO wyjeżdża na tygodniowy pobyt do Niemiec i zakwaterowana jest u rodzin swoich partnerów z wymiany. Kilka miesięcy później młodzież niemiecka przybywa z rewizytą do swoich koleżanek i kolegów. Program wymiany jest zawsze wielowątkowy i urozmaicony. W jego ramach realizowane są różnego rodzaju projekty, np.: „Hamburg – miasto portowe dawniej i dziś”, „Gotujemy po polsku”, „Mój świat wartości”, „Różnorodność i bogactwo naszych kultur”, „Niemcy – kraj z bogatą historią migracyjną”, które podejmowane są przez uczniów z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem oraz  z wykazaniem własnej inicjatywy. Podczas wspólnych pobytów młodzież obu szkół integruje się, poznaje historię, kulturę i tradycję, nabiera pewności siebie w komunikowaniu się w języku niemieckim oraz potwierdza swoje umiejętności w języku angielskim oraz nabiera motywacji do dalszej nauki tych języków, widząc jej sens. Wycieczki, wspólna praca nad projektami, gry i zabawy integracyjne oraz wspólnie spędzony czas tworzą wspaniałą atmosferę do lepszego poznania się i nawiązania licznych przyjaźni, które kontynuowane są podczas prywatnych spotkań. Wymiana międzynarodowa dofinansowywana jest w dużej mierze  przez organizację międzynarodową: Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

IMG_0636-300x225IMG_0543-300x225

 

 WYMIANA LANGENHAGEN-zaproszenie do wymiany

   Langenhagen prezentacja 2013

Wymiana Langenhagen 2014

Wymiana Głogoów 2014

****************************************************************************************************************

Langenhagen 2015

DSC08170

Po raz kolejny grupa młodzieży z naszej szkoły pod opieką nauczycielek języka niemieckiego p. Teresy Zezulak i p. Renaty Chmielewskiej uczestniczyła w wymianie z partnerską szkołą w Langenhagen.
Bogaty we wrażenia tydzień w Niemczech tak wspominają jego uczestnicy:
Dnia 16.03.2015r. ok. godziny 11 wyjechaliśmy z Głogowa, a w Langenhagen byliśmy ok. godziny 19, gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy się z naszymi partnerami .
Następny dzień rozpoczęliśmy zajęciami, dzięki którym lepiej się poznaliśmy oraz poszliśmy do ratusza, gdzie przywitał nas wiceburmistrz Langenhagen. Popołudnie spędziliśmy na wypełnianiu zadań, które przygotowała dla nas strona niemiecka, m.in. musieliśmy zrobić zdjęcie z człowiekiem w uniformie lub dostać jakąś rzecz za darmo.
Po wypełnieniu tych zadań, wspólnie z naszymi niemieckimi partnerami, udaliśmy się na lasertag, gdzie świetnie się bawiliśmy i poznawaliśmy coraz lepiej.
Środę spędziliśmy w szkole na lekcjach, a następnie pojechaliśmy do Hannover’u, gdzie także musieliśmy zrobić kilka zadań, np. znaleźć najbardziej znany zegar w mieście.
Po południu, gdy nasi niemieccy koledzy skończyli lekcje, spotkaliśmy się w mieście i razem spędziliśmy cały wieczór.
Natomiast w czwartek udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Kolonii, a w piątek, który moim zdaniem nastał zbyt szybko, mieliśmy pożegnalną imprezę, która podsumowała wszystkie nasze zadania, a także podarowaliśmy sobie czapki z naszymi odręcznymi napisami. Weekend każdy spędzał tak, jak zaplanowali to nasi niemieccy partnerzy. W Głogowie byliśmy ok 4 w nocy 22.03.15r.
Cały tydzień, w moim własnym odczuciu, minął zbyt szybko, biorąc pod uwagę to, jak wspaniale się bawiłam. Poznałam naprawdę cudownych ludzi, zresztą nie tylko ja.
Sądzę, że każdy, kto brał udział w wymianie powie jedynie, jak mu się podobało i że ten czas zbyt szybko minął. Teraz zostało tylko odliczanie dni do ich przyjazdu, który tuż, tuż – 19.04.2015r.
Tschüs!
Bardzo dziękujemy organizacji międzynarodowej Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Urzędowi Miasta Głogów za udzielone wsparcie finansowe.
Renata Chmielewska
Nina Baruch

*************************************************************************************************************************

Relacja z międzynarodowej wymiany szkolnej między I LO w Głogowie    a Gimnazjum w Langenhagen (Niemcy) w terminie 18.05.- 24.05.2014 r.

IMG_5193IMG_5402IMG_5330

W naszej szkole przebywała w dniach od 18.05.2014r. do 24.05.2014r. grupa młodzieży z zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Langenhagen (Dolna Saksonia) w ramach prowadzonej regularnie od lat międzynarodowej wymiany uczniowskiej. Uczniowie przybyli z rewizytą. Grupą niemiecką opiekowali się pani Kerstin Reichart de Flores oraz pan Sönke Neuβ. Nasi goście mieszkali w domach swoich partnerów z wymiany, gdzie mogli poznać realia życia codziennego oraz polskie zwyczaje, tradycje i kuchnię. Różnorodny i niezwykle ciekawy program pobytu przygotowały panie Ewa Protacka i Renata Chmielewska, które jednocześnie opiekowały się całą polsko-niemiecką grupą uczestników.

Program wymiany rozpoczęło w poniedziałek oficjalne powitanie w murach naszej szkoły jej uczestników dokonane przez panią dyrektor Bożenę Kowalczykowską. Podczas tego spotkania w szkolnej galerii uczniowie mieli okazję zapoznać się z tradycją, osiągnięciami i dorobkiem naszej szkoły w przygotowanej prezentacji multimedialnej, a następnie udali się na zwiedzanie jej sal lekcyjnych. Po południu uczestnicy wymiany mieli możliwość, dzięki życzliwości pana prezydenta Jana Zubowskiego, bezpłatnego zwiedzania pod opieką przewodnika miejskiego min. Głogowskich Sukiennic, Wieży Ratuszowej oraz fortyfikacji miejskich.  We wtorek cała grupa wyjechała na jednodniową wycieczkę do Wrocławia, aby poznać zabytki i ciekawostki stolicy Dolnego Śląska. Pod opieką przewodnika miejskiego uczestnicy wymiany zachwycali się pokazem grającej fontanny – oryginalnej atrakcji Wrocławia, jednej z największych fontann w Europie powstałej na Pergoli przy Hali Ludowej, zwiedzali Ostrów Tumski i zabytki Starego Miasta z Rynkiem Głównym. Środa to dzień zajęć lekcyjnych w naszym liceum. Nasi goście mieli możliwość przyjrzenia się lekcjom prowadzonym w naszej szkole oraz wzięli w nich udział, poznali skalę ocen oraz system szkolnictwa obowiązujący w Polsce. W czwartek uczniowie wyjechali na jednodniową wycieczkę do Karpacza, by pod opieką przewodnika górskiego poznać piękno przyrody Karkonoszy podczas pieszej wędrówki jednym ze szlaków górskich oraz poznać uroki i atrakcje samego miasta Karpacza. Piątek obfitował w doznania artystyczne i kulturalne. Pod okiem instruktorów, podczas warsztatów w MOK, uczniowie uczyli się tańczyć poloneza oraz doskonalili umiejętności taneczne w tańcach towarzyskich, a na zajęciach plastycznych malowali na T-shirtach wyrażenia, słowa, obrazki związane z polsko-niemieckim spotkaniem, a następnie podarowali je swoim partnerom z wymiany. Ostatnim punktem programu było podsumowanie wymiany dokonane w bibliotece szkolnej oraz prezentacja zdjęć i filmów, które powstały w trakcie rewizyty. Podczas całego  programu wymiany  realizowanego  zarówno podczas pobytu grupy polskiej w Niemczech w marcu 2014r. oraz grupy niemieckiej w Polsce w maju 2014r. przyświecał projekt zatytułowany :”Polska i Niemcy – bogactwo i różnorodność kultur”. Sobota to dzień pożegnania naszych gości. Rozstaniu towarzyszyły także łzy. Podczas tej wymiany szkolnej nawiązały się liczne przyjaźnie i sympatie, a każdy dzień obfitował w ciekawe i atrakcyjne formy spędzania czasu. Wszyscy uczestnicy doskonalili swoje umiejętności językowe szlifując każdego dnia język angielski i niemiecki, doceniając zdolność posługiwania się nimi na co dzień.

Za finansowe wsparcie całego programu wymiany międzynarodowej dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie oraz Starostwu Powiatowemu w Głogowie.

A tak o wymianie wypowiadają się jej uczestnicy:

„ W ciągu dwóch tygodni przekonaliśmy się, że wymiana polsko-niemiecka to świetne doświadczenie, dobra zabawa i wiele nowych znajomości. Mogliśmy trenować dwa języki(angielski i niemiecki)oraz poznać obcą kulturę i zwyczaje. Najlepszym wspomnieniem będzie jednak przede wszystkim zawarcie nowych przyjaźni i spędzenie miło czasu.”

Tomek, Bartek, Piotr

 

„Zarówno w Langenhagen w marcu, jak i w Głogowie dwa miesiące później, mieliśmy okazję zawiązać wspaniałe znajomości z uczniami z Niemiec. W tym czasie robiliśmy mnóstwo rzeczy, zaczynając od zwiedzania wielu polskich i niemieckich miast…”

Natalia, Łukasz, Rafał

 

„Boska atmosfera. Fajna zabawa. Uczenie się nawzajem języków: polskiego i niemieckiego. Zgrana grupa. Selfies. Ciekawe miejsca. Polonez. Paintball i adrenalina. Świetne jedzenie”

Ada i Daga

 

„Ciekawe wycieczki. Dobrze zagospodarowany czas. Odkrywanie ciekawych miejsc w Głogowie. Dużo jedzenia”

Paulina i Agata

 

„Dużo atrakcji: paintball, ognisko i kiełbaski. Ciekawe zajęcia: taniec, robienie koszulek – sweet focia. Wspaniała  pogoda. Spacery w górach i na wycieczkach. Uczenie Niemców polskich słówek i na odwrót. Krótki pobyt. Angielski i niemiecki cały czas.”

Marta

Opracowały:

Ewa Protacka i Renata Chmielewska

******************************************************************************************************************

Kolejna wymiana uczniowska

W dniach 17-24.03.2014r. grupa uczniów klas pierwszych i drugich naszego liceum uczestniczyła pod opieką nauczycielek języka niemieckiego p. Renaty Chmielewskiej i p. Ewy Protackiej  po raz 17 w corocznej wymianie szkolnej z Gymnasium w Langenhagen. Program wymiany był bardzo bogaty i obejmował min. wizytę w Ratuszu i powitanie przez pana burmistrza Friedhelma Fischera,  zwiedzanie Hanoweru, Langenhagen i portowego miasta  Hamburga, wizytę w szkole i powitanie przez panią dyrektor Kretschmar, udział w zajęciach szkolnych i projekt Stadtrallye , którego celem było poznanie Langenhagen i Hanoweru, ich historii, tradycji, zabytków i ciekawostek turystycznych. Przez tydzień nasi uczniowie gościli w domach swoich partnerówz wymiany, gdzie poznawali kuchnię niemiecką, zwyczaje i dzień powszedni rodzin goszczących, a także doskonalili  swoje umiejętności językowe. Wymiana uczniowska to nie tylko świetna okazja do nauki, to także możliwość zawarcia przyjaźni, niekoniecznie krótkotrwałych. Nasi uczniowie bardzo dobrze wspominają spędzony tam czas i z niecierpliwością czekają  na przyjazd niemieckich uczniów do Głogowa.

Nasza wizyta została zauważona także przez lokalną prasę.

IMG_0816 (1)

 

IMG_4719IMG_4738IMG_4890