Czerwiec 2020
« Maj

Projekt edukacyjny „ Współpraca Politechniki Wrocławskiej ze szkołami średnimi”

FAKULTET Z MATEMATYKI – POLITECHNIKA WROCŁAWSKA

25 listopada 2019 r. w ramach projektu ,,Współpraca Politechniki Wrocławskiej ze szkołami średnimi” 15 osobowa grupa uczniów z fakultetu matematycznego odbyła pierwsze zajęcia zatytułowane ,, O funkcjach funkcji w matematyce”. Zajęcia miały formę wykładu połączonego z ćwiczeniami, które przeprowadził doktorant  Jarosław Gruszka.  Ciekawym aspektem tych zajęć był wstępny wykład o historii pojęcia funkcji i matematykach, którzy dokonali przełomowych odkryć w tej dziedzinie na przestrzeni dziejów. Następnie  prowadzący rzeczowo podsumował najistotniejsze wiadomości o różnych typach funkcji matematycznych i potwierdził to ciekawymi przykładami. W podsumowaniu nie zabrakło  przedstawienia zastosowań funkcji w praktyce oraz w różnych dziedzinach życia codziennego, co ogromnie zainteresowało młodzież i  przyczyniło się ożywionej dyskusji z prowadzącym zajęcia. W części ćwiczeniowej uczniowie rozwiązywali quiz zadaniowy, w którym wykorzystywali poznane i przypomniane wiadomości. Warsztaty  były bardzo ciekawie zaprezentowane, a prowadzący zajęcia swoją postawą i ogromnym zasobem wiedzy niewątpliwie rozbudził zainteresowanie matematyką wśród młodzieży.

FAKULTET Z  CHEMII– POLITECHNIKA WROCŁAWSKA

25 listopada 2019 r.  30 osobowa grupa uczniów z fakultetu chemicznego odbyła pierwsze zajęcia laboratoryjne w laboratoriach Wydziału Chemicznego  Politechniki Wrocławskiej. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i pracowali w dwóch oddzielnych laboratoriach. Zajęcia z grupami prowadziły  dr hab. inż. Agnieszka Wojciechowska ( prof. uczelni)  oraz  dr inż. Ida  Chojnacka.  Tematyka była wspólna dla obu grup i dotyczyła reakcji w roztworach wodnych. Po zapoznaniu się z przepisami BHP uczniowie przystąpili do wykonywania ćwiczeń. Głównym ich celem było  określenie odczynu roztworów kwasów, zasad i soli na podstawie pomiarów pH przy użyciu pehametrów oraz dostępnych w laboratorium chemicznym wskaźników, zrozumienie wpływu dysocjacji na odczyn i pH roztworów kwasów, zasad i soli, rozróżnianie mocnych i słabych elektrolitów, zrozumienie wpływu hydrolizy na odczyn i pH roztworów soli oraz opanowanie umiejętności określenia odczynu roztworów kwasów, zasad i soli  na podstawie rodzaju jonów występujących w ich roztworach.             Uczniowie pracowali w dwuosobowych grupach pod opieką  nauczycieli chemii oraz prowadzących  zajęcia. Wykonywali ćwiczenia zgodnie z instrukcją, która przedstawiała sposób wykonania doświadczeń oraz jasno opisywała czynności, jakie należy wykonać, aby eksperyment przeprowadzić z pozytywnym skutkiem   Po zakończeniu zajęć praktycznych dokonano interpretacji wyników, przeprowadzono  dyskusję i podsumowanie.  Wiedza oraz umiejętności, które uczniowie zdobyli w takcie ćwiczeń, być może  są początkiem ich wielkiej  przygody z chemią.

Serdecznie dziękujemy !