Czerwiec 2020
« Maj

Porcja ciekawostek o naszej szkole opublikowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie.

Aktualności > Strefa ucznia > Sukcesy duże i małe

90 lat temu, 19 października 1929 r., została oddana do użytku Pestalozzischule (dziś I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie). Jego architektem był Miejski Radca Budowlany Eugen Griesinger, który był twórcą innych głogowskich obiektów, jak stadion, basen czy Domek Mleczny, stojący na dzisiejszym rondzie Konstytucji 3 Maja. Był też autorem gruntownej przebudowy Teatru im. A. Gryphiusa. Budynek obecnego ogólniaka wyróżniał się funkcjonalnością. W porównaniu do ówcześnie istniejących w mieście szkół, miał znacznie większe pomieszczenia oraz szerokie schody i korytarze. Osobno wybudowany został kompleks sportowy oraz łącznik z garażami i dwukondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym.

Szkoła była dobrze wyposażona, powstały gabinety biologiczne, fizyczne, pomieszczenia do robót ręcznych z maszynami do szycia, kuchnia, szatnie, obszerna aula na drugim piętrze oraz kotłownia. W budynku miejsce znalazła ewangelicka szkoła powszechna dla dziewcząt. Były również wydzielone części dla koedukacyjnej szkoły katolickiej dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz osobno dla dzieci opóźnionych umysłowo. Budynek miał bardzo dużo szczęścia w czasie oblężenia miasta w 1945 r., gdyż ucierpiał nieznacznie. W gmachu swoją siedzibę mieli radzieccy komendanci miasta i tu zapadały najważniejsze decyzje związane z powojennym zagospodarowaniem Głogowa. Trwało to do lipca 1946 r., gdy władzę przejęła administracja polska.

28 czerwca 1950 r. obiekt oficjalnie przekazano dyrekcji liceum ogólnokształcącego. Wcześniej, od roku 1945, ogólniak miał swoją siedzibę w Sławie. Oprócz liceum, na parterze funkcjonowała szkoła podstawowa nr 2, do 1970 r. gdy oddana została nowa podstawówka przy al. Wolności. Ważnym rokiem w historii budynku był rok 1994. 25 lat temu powstała tu pierwsza głogowska wyższa uczelnia – Wyższa Szkoła Techniczna, która po kilku latach została przeniesiona do Legnicy.

Po wojnie przy szkole zachowało się kilka elementów małej architektury, które niestety nie przetrwały do dziś. W latach 70. przy okazji budowy boiska asfaltowego zniszczono zabytkową fontannę, a pod koniec XX w. przed wejściem do budynku od strony ul. Jedności Robotniczej rozebrana została kamienna rzeźba.

Pierwszym patronem szkoły był Johann Heinrich Pestalozzi (1746-1827), szwajcarski pedagog i pisarz, zwany ojcem szkoły ludowej, twórcą nowoczesnego systemu nauczania początkowego, nawiązującego do naturalnego rozwoju umysłowego dziecka. W Głogowie w latach międzywojennych prężnie działało Towarzystwo im. Pestalozziego. Na nowego patrona trzeba było czekać kilkanaście powojennych lat. W 1959 r. szkoła przybrała imię Bolesława Krzywoustego. Data nie była przypadkowa, bo nadanie nastąpiło w 850. rocznice słynnej obronny Głogowa.

FOTO: Fotopolska, MAH, GROT, archiwum szkoły, K. Zawicki