Czerwiec 2020
« Maj

Ogólnopolski konkurs wiedzy o Europie „My w Europie”

Aktualności > Strefa ucznia

Ogólnopolski konkurs wiedzy o Europie

„My w Europie”

Władz sądownicza w państwach Unii Europejskiej

Edycja trzynasta

Patronat honorowy:

Pani Janina Ochojska

Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Tematyka konkursu:

Zakres tematyczny konkursu będzie obejmował dwa obszary:

Zakres stały:

1. Podstawowe informacje dotyczące historii Europy jako organizmu polityczno-historycznego, współpracy w tworzeniu podstaw prawa europejskiego katalogu praw i obowiązków obywatelskich.
  2. Historia powstawania państw narodowych w Europie, etapy kształtowania się świadomości narodowej w poszczególnych krajach europejskich.
  1. Najważniejsze wydarzenia z historii Polski na tle wydarzeń europejskich.

Zakres zmienny edycji jedenastej:

1. Struktura władzy sądowniczej w wybranych państwach Unii Europejskiej.
  2. Znaczenie władzy sądowniczej dla kontroli prawa w państwie demokratycznym
  3. Instytucje kontroli sądowej w państwach Unii Europejskiej.
  4. Kontrola prawa przez sądy powszechne.
  5. Znaczenie władzy sądowniczej dla ochrony praw obywatelskich.

Konkurs składa się z trzech etapów:
Etap I

Etap pierwszy przeprowadzany jest przez szkoły, polega na rozwiązaniu testu. Czas przeznaczony na rozwiązanie testu wynosi 120 min. Testy, niepoprawione, przekazywane są do Komisji Konkursowej w dniu eliminacji. Limit punktów uprawniający do wzięcia udziału w drugim etapie konkursu wynosi 50%. Komisja w terminie do 3 stycznia 2020 r. przekazuje szkołom wyniki punktowe oraz ogłasza listę uczestników drugiego etapu. W razie wątpliwości istnieje możliwość wglądu do poprawionych prac w siedzibie Komisji Konkursowej.

Etap II

Etap drugi polega na wykonaniu prezentacji multimedialnej na jeden z tematów wynikających z tematu zmiennego tegorocznej edycji konkursu. Uczestnikom II etapu, za pośrednictwem szkół, zostaną przesłane do 3 stycznia 2020  (wraz z wynikami I etapu) trzy tematy do wyboru. Prezentacja powinna mieć objętość maksymalnie 20 slajdów. Powinna zawierać treści teoretyczne i odwoływać się do konkretnych przykładów współczesnych i historycznych. Prezentacje mogą być przesłane drogą elektroniczną lub pocztą do 24 lutego 2020 roku. Wyniki II etapu zostaną ogłoszone do 9 marca 2020roku.

Etap III:

Składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest test wiedzy i umiejętności , do którego zostanie zakwalifikowanych 10-12 finalistów. Spośród nich wyłonimy 3 uczestników ścisłego finału, którzy odpowiedzą na 3 pytania przed komisją, która ustali ostateczną kolejność.

Terminy:

Zgłoszenie udziału w konkursie – do 30 listopada 2019 r.

Etap I – 9 grudnia 2019 r.

Etap II – termin nadsyłania prac mija 24 lutego 2020 r.

Etap III –25 marca 2010r. w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego

Nagrody:

Pani Posłanka Janina Ochojska ufunduje wizyty studyjne w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli lub w Strasburgu dla uczestników, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca.

Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego deklaruje przyjęcie laureatów konkursu na studia stacjonarne I stopnia, pod warunkiem przystąpienia do procedury rekrutacyjnej.

Fundatorami pozostałych nagród są Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu oraz Dyrekcja Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Organizatorzy:

Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego

Uczestnicy:

Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zainteresowani  problemami współczesnej Europy.

Cele konkursu:

• Zrozumienie znaczeni władzy sądowniczej we współczesnych demokracjach
  • Scharakteryzowanie możliwości kontrolnych sądów powszechnych i sądów konstytucyjnych
  • Poznanie roli władzy sądowniczej w ochronie praw obywatelskich
  • Zrozumienie znaczenia władzy sądowniczej dla ochrony procesów demokracji liberalnej

Literatura dla tematu stałego:

1. Mączak (red.), Historia Europy, Wrocław-Ossolineum 1997.
  2. Wojtaszczyk (red.), Wiedza o społeczeństwie. Podręcznik wiedzy o społeczeństwie dla szkół ponadgimnazjalnych, zakres podstawowy i rozszerzony.

Literatura dla tematu zmiennego:

1. Alberski, Trybunał konstytucyjny w polskich systemach politycznych, Wrocław 2010
  2. Skrzypiński, Władza sądownicza w procesie transformacji polskiego systemu politycznego, Wrocław 2009
  3. Sadurski, Prawo przed sądem, Warszawa 2008
  4. Antoszewski, R. Herbut, Demokracje Zachodnioeuropejskie, Wrocław 2008