Sierpień 2020
« Lip

Listu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie filmu „Legiony”

Wrocław 2019-10-07

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice, Droga Młodzieży!

Od dwóch tygodni na ekranach kin gości film „Legiony” (dozwolony od lat 13). Opowiada on o pokoleniu, które „na stos rzuciło swój życia los” i poszło w bój o wyśnioną Polskę. Upomniało się o to, co dla każdego Polaka najświętsze – o wolność i niepodległość. I Kompania Kadrowa, która z podkrakowskich Oleandrów wyruszyła o świcie 6 sierpnia 1914 roku, rozrosła się w I Brygadę, a następnie w Legiony. Czyn Legionów Polskich walnie przyczynił się do odzyskania własnej państwowości po latach zaborów.

Film „Legiony” jest ważny i piękny, historycznie wierny, przenosi nas w przełomowe czasy sprzed stu lat. Poruszająco i malarsko portretuje losy i wybory ówczesnych Polaków, szczególnie młodych dziewcząt i chłopców. Każdy z nich miał swoje ambicje, marzenia, plany, zobowiązania, pasje, namiętności i rozterki. Chciał kochać i żyć. Ale w chwili próby stanął ramię w ramię z innymi do walki o Niepodległą.

Film „Legiony” to film o wartościach najważniejszych i najpiękniejszych: wierności, miłości, nadziei, odwadze, poświęceniu. O ludziach z krwi i kości, ich emocjach i dylematach. O Polsce i Polakach. O nas – wszak jak pisał  wielki romantyczny poeta i narodowy wieszcz Cyprian Kamil Norwid – „przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”. My z Nich.

Bardzo proszę o zorganizowanie wyjść całej szkoły lub klas do kina. Z całego serca zachęcam do pójścia na film „Legiony” w gronie rodzinnym, z przyjaciółmi lub indywidualnie. Naprawdę warto!

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty