Godło Rzeczypospolitej Polskiej

› Szybki kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Krzywoustego

67 - 200 Głogów
ul. Jedności Robotniczej 10
tel/fax: 76 834 21 38
email: sekretariat@lo1glogow.pl

займ на карту онлайн

Ważne linki

Powiat Głogów Librus

Złota Szkoła 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród najlepszych liceów w Polsce i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020".

› Wirtualna panorama szkoły


Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2022
pon wt śr czw pt sob nie
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

AWA – Amatorskie Wieczory Artystyczne

Tradycja Amatorskich Wieczorów Artystycznych ( w skrócie AWA),odbywających się w I Liceum Ogólnokształcącym im.B.Krzywoustego w Głogowie, sięga roku 1994.

Wtedy właśnie grupa artystycznie uzdolnionej młodzieży po raz pierwszy pomyślała o zorganizowaniu dla swoich rówieśników spotkania, podczas którego mogłaby się z nimi podzielić swymi dokonaniami z zakresu prób literackich, muzycznych i teatralnych. Do udziału w tych spotkaniach zapraszano także kolegów i koleżanki z innych szkół.

Opiekunem młodych artystów została p.mgr Marzenna Kochanowska – Kuliś – pedagog szkolny, opiekun Szkolnej Rady Uczniów.

Niezaprzeczalnymi atutami twórców tej artystycznej inicjatywy były -obok uzdolnień i talentów – entuzjazm i radosna chęć działania. Nie trzeba było wiele, by przygotować program – gitara, ulubiona piosenka, wiersz, skecz, fragment prozy, monolog… no i  oczywiście kilka życzliwych dusz na „widowni” (AWA bardzo szybko doczekały się wiernej publiczności).

Pierwszy Amatorski Wieczór Artystyczny odbył się jesienią 1994 roku w szkolnej harcówce (dochód ze sprzedaży biletów przekazano na rzecz schroniska dla zwierząt),drugi – 9 grudnia 1994 r., w sali nr 30 (obecnie  203), trzeci – 6 stycznia 1995r., w tej samej sali ( cały dochód organizatorzy przeznaczyli na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka).

Tematyka spotkań była różnorodna, ale zawsze towarzyszył im niepowtarzalny nastrój. Próby odbywały się właściwie wszędzie – często nawet na szkolnych korytarzach-nikogo jednak nie zrażały „warunki pracy”.

aw1 aw2 aw3 aw4 aw5 aw6 aw7 aw8 aw9 aw10 aw11 aw12 aw13 aw14 aw15 aw16 aw17 aw18

Te trzy pierwsze spotkania miały stać się fundamentem i wzorem do naśladowania dla późniejszych kontynuatorów AWA.

Z pierwszym z nich wiąże się pewna anegdota.

Jak wspomina p. Kuliś, organizatorom zależało na stworzeniu w harcówce romantycznego nastroju. Ktoś wpadł na pomysł oświetlenia jej przy pomocy świeczek.

Problematyczne jednak okazało się zdobycie odpowiedniej liczby świeczników.

I wtedy pojawiła się śmiała myśl wykorzystania…zniczy… Był to towar tani, dostępny, niewymagający dodatkowych świeczników. Jak postanowiono, tak i zrobiono.

Asia Michalik wraz z Opiekunką „awowiczów” – p.Kuliś – zakupiły dwie reklamówkinwspomnianych zniczy, ustawiły je w harcówce i zapaliły. Efekt był bajeczny! Szybko jednak okazało się, że sielanka trwała krotko. Zarówno artyści, jak i publiczność zaczęli kaszleć, dławić się, niejednemu z oczu popłynęły łzy ( i nie były to bynajmniej łzy wzruszenia). Okazało się, że znicze nie sprawdzają się w zamkniętym pomieszczeniu. Trzeba je było gasić, a harcówkę dobrze wywietrzyć…

Do dziś słodką tajemnicą pozostaje, kto wpadł owej jesieni na ten brzemienny w skutki pomysł…

Wśród współtwórców i pierwszych artystów AWA znaleźli się m.in.: Joanna Michalik, Krzysztof Frąszczak, Marta Hupa, Magdalena Drozd, Izabella Rutkowska, Agnieszka Janiszewska, Paweł Piotrowicz, Bartłomiej Adamczak, Żaneta Tylczyńska…

———————————————————————-

Kolejna odsłona AWY… Agresja Wstydliwego Antyprespirantu, zorganizowana przez szybko powstałe i szybko rozwiązane Towarzystwo Debilomatow i Debilaretów (odniesienie historyczne niezalecane), zapukała do drzwi Galerii „U pana Henia za piecem”. Program tzw. „wieczoru absurdu” obejmował:

 • Degustację(?)
 • Koncert
 • Wykład prof. Ali Żok
 • Film „Królewna Śnieżka”
 • Wykład prof. Bączyńskiego
 • Piosenkę finałową
 • Niespodziankę dla gościa specjalnego (niestety nie przyszedł)

Absurdzili: Ala Żok, Małgorzata Kisielewska, Paulina Pietrowiak, Ania Boczar (i jej uratowany przez p.Henia projektor „ANIA”), Kuba Jęczmionka, Adrian Janisio, Ewa „Krzesło” Kamińska oraz Bartek Czerwiński.

———————————————————————–

W Galerii „U pana Henia za piecem” 9 grudnia 2005, odbył się wieczór poświęcony twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Tym razem Kotłownia była wypełniona aż po same brzegi, a stulecie urodzin autora „Teatrzyku Zielona Gęś” zostało uczczone spektaklem słowno-muzycznym opartym na tekstach K. Gałczyńskiego.

Mówili, stali, jedli, śpiewali, grali bądź spali:

 • „On nie doczekał się” – Kasia Mrukiewicz i Jarema Łopaciński
 • „Miłość” – Paulina Pietrowiak i Bartek Łuka
 • „Wieczór sentymentalny” – Ala Żok i Kuba Wójcik
 • „Leniwi literaci” – Gosia Kisielewska
 • „Hamlet” – Maciej Jaworski, Kuba Wójcik
 • „Lilie” – Kinga Dyszkiewicz, Maciej Jaworski oraz Jurek Bombczyński
 • „Żarłoczna Ewa” – Ala Żok
 • „Oda do młodości” – Ania Szenknecht
 • „Siedmiu braci śpiących” – braci było tylko pięciu…
 • „Komunikatywny młodzieniec” – Maciej Jaworski, Kuba Wójcik
 • „Gżegżółka w roli trębacza…” – Mateusz Zastawny
 • „Potworny wujaszek” – Paulina Pietrowiak i Bartek Łuka
 • „Dziwny kelner” – Marcela Więckowska, Ada Czarnecka, Magda Olechowska, Jurek Bombczyński
 • „Na sto dwa” – ponad setki też nie było, ale piętnastka już tak

Ponadto przygrywał nam Mateusz Zastawny i podśpiewywał  nasz rodzimy Grzegorz Turnau 😉

———————————————————————-

5 lutego 2007r. w Galerii „U pana Henia za piecem” zebrali się uczniowie głogowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zainteresowani uczestnictwem w I Artystycznych Warsztatach Twórczych. Zajęcia podczas Warsztatów odbywały się w „Kotłowni” i Miejskim Ośrodku Kultury (sala widowiskowa, „Wentylatornia”). Inicjatorkami i głównymi patronkami przedsięwzięcia były Alicja Żok (kl.3a) i nasza absolwentka, związana z „Kotłownią” od początków jej istnienia – Ewa Kamińska (obecnie studentka II roku Animacji Kultury i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego). Zajęcia prowadzili również zaproszeni przez Ewę goście – m.in. Kinga Górska -taniec nowoczesny. Podsumowaniem warsztatów był spektakl w reżyserii A.Żok, powstały na bazie zdobytych podczas nich umiejętności i doświadczeń. Nosił tytuł „Dochodzenie do…czyli sztuka dobrego makijażu”, a zaprezentowany został dnia 16 lutego 2007r., na dużej scenie MOK w Głogowie.

———————————————————————–

3 marca 2007r., podczas „Dnia Otwartych Drzwi” w naszej szkole, w Galerii „U pana Henia za piecem” prezentowano dorobek artystyczny uczniów I LO (wiersze, fotografie, akwarele, grafiki, formy przestrzenne). Związani z tym miejscem uczniowie opowiadali odwiedzającym je o okolicznościach powstania, przeznaczeniu i funkcjonowaniu „Galerii”, zachęcali do zaprezentowania twórczości własnej. Można było również poznać historię i specyfikę Amatorskich Wieczorów Artystycznych (AWA).

———————————————————————-

23 września 2007r. o godzinie 19.00. na scenie widowiskowej MOK w Głogowie, mogliśmy obejrzeć premierę paraopery zatytułowanej „Zmysłoholicy”, której autorami są wychowankowie naszej KOTŁOWNI”Galerii” – Ewa Kamińska (tekst – libretto) i Jakub Jęczmionka (muzyka, aranżacja). Przedstawienie odbyło się w ramach autorskiego projektu trzydniowej imprezy kulturalnej, noszącej nazwę : WEEKEND Kulturalny „W okolicach teatru” (21 – 23.09.2007r.)

———————————————————————-

W czasie ferii zimowych podjęliśmy działania, będące kontynuacją Artystycznych Warsztatów Twórczych. Kto przychodził – wie.

———————————————————————-

Marzec 2008 to czas przygotowań, a później prezentacji dorobku młodych fotografów, poetów i plastyków – czyli po prostu nowa wystawa w ramach AWA w Galerii „U pana Henia za piecem”.

———————————————————————-

Bezpośrednio po zakończeniu matur (maj 2008r.) rozpoczęliśmy pracę nad tekstem jednego z naszych absolwentów, obecnie studenta Politechniki Wrocławskiej – Michała Pochny. Być może to materiał na kolejny AWA ???

———————————————————————-

Od poniedziałku 7 lutego do piątku 11 lutego 2011r. trwał w naszym liceum Tydzień Wydarzeń Artystycznych i Kulturalnych ART ONE 2011. Rozpoczęły go i zakończyły spotkania w szkolnej Galerii „U pana Henia za piecem”, która doczekała się reaktywacji po trwającej prawie dwa i pół roku przerwie, spowodowanej koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowych. Na poniedziałkowym spotkaniu pojawili się m.in. starosta i wicestarosta powiatu głogowskiego – panowie Rafael Rokaszewicz i Grzegorz Aryż, przedstawiciele środowiska literackiego i kulturalnego naszego miasta – p.Krzysztof Jeleń -poeta, prezes Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego, p.Tadeusz Kolańczyk – poeta, członek Zarządu GSL, p. Izabela Owczarek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także przedstawiciele Rady Rodziców I LO, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie głogowskich szkół wszystkich szczebli. Nie zabrakło również absolwentów naszej szkoły, wśród których byli również pomysłodawcy i pierwsi uczestnicy AWA -Amatorskich Wieczorów Artystycznych – np. p.Bartłomiej Adamczak. Szczególnymi gośćmi tego wieczoru byli jednak młodzi zdolni – autorzy eksponowanych w Galerii prac plastycznych, fotograficznych, prezentowanych utworów poetyckich, recytatorzy, wokaliści…
Nie zabrakło chwili wspomnień, gdy opiekun Galerii – p. Katarzyna Swędrowska – opowiadała o początkach AWA, z którymi związana była p. pedagog Marzena Kochanowska- Kuliś, a także o tym, jak doszło do powstania Galerii „U pana Henia za piecem”, kim były pierwsze osoby, związane z tym miejscem i jak wyglądał pierwszy prezentowany tu program. Wypowiedź ilustrował materiał filmowy oraz prezentacja multimedialna.
Głos zabierali również zaproszeni goście i p. dyrektor Bożena Kowalczykowska.
We wszystkich wystąpieniach pojawiały się wątki wspomnień, związanych z Galerią, satysfakcji z powodu reaktywacji jej działalności,komplementów pod adresem nowego wystroju tego miejsca oraz planów i oczekiwań, dotyczących jego artystycznej przyszłości. Były również życzenia, podziękowania i kwiaty, a także wspaniały tort z fajerwerkami. Jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu spotkania,przy sączącej się w tle muzyce, toczyły się przy stolikach rozmowy, snuto wspomnienia i plany na przyszłość.

Już w czwartek, 10 lutego 2011r., odbyło się w Galerii kolejne artystyczne spotkanie, pod hasłem „Wieczór z nutą”. Swe umiejętności wokalne zaprezentowały uczennice gimnazjów z Kotli Hania Woźniak i Białołęki Kasia Cyran oraz głogowskiego Gimnazjum Nr 2 Dominika Sroczyńska. Mogliśmy także wysłuchać Agaty Durał z kl. 1 a oraz duetu męskiego: Paweł KędzioraTomasz Olczak z kl. 3a.
W półmroku, rozjaśnianym przytłumionym blaskiem reflektora, rozbrzmiewały na przemian liryczne i rytmiczne frazy, wywołując wzruszenie lub uśmiech publiczności. Zgromadzeni w Galerii nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.

W piątek, 11 lutego, w Galerii „U pana Henia za piecem” spotkali się miłośnicy poezji. Grupa uczniów naszego liceum przygotowała spektakl poetycki, zbudowany z – prezentowanych recytatorsko i wokalnie – ich własnych wierszy, a także utworów napisanych przez ich koleżanki i kolegów. Muzyka, gra świateł, poezja stanowiły akcent wyciszenia i zdystansowania wobec pędu rzeczywistości, idealny u początku rozpoczynających się ferii zimowych.
Ten pierwszy tydzień artystyczny przecierał szlaki na przyszłość. Możemy go chyba zaliczyć do udanych. Wydarzenia zorganizowane w jego ramach przyciągnęły widzów i uczestników nie tylko z naszej szkoły i dostarczyły wszystkim wielu pięknych wrażeń. Miejmy nadzieję, że kolejne działania młodych zdolnych, skupione wokół inicjatywy ART ONE, będą równie, a może jeszcze bardziej udane.

Autorzy i wykonawcy:

 • Prace fotograficzne:
  • Paweł Bryś 2f
  • Adrian Jakubowski 2b
  • Krystian Rutkowski 2b
  • Patryk Balukiewicz 1a
 • Prace plastyczne:
  • p. prof. Magdalena Inglot
  • p. Bartłomiej Adamczak
  • Łukasz Korczyński 3f
  • Beata Fartuszyńska 2c
  • Monika Tłuczek 2f
  • Jakub Swędrowski 1c
  • Karolina Potera 3c
  • Małgorzata Matyjasik 1a
 • Autorzy tekstów wierszy i piosenek:
  • p. Krzysztof Jeleń
  • p. Tadeusz Kolańczyk
  • p. Katarzyna Swędrowska
  • p. Dorota Grzesiak
  • Katarzyna Cześniuk 1e
  • Agata Cuper 1c
  • Katarzyna Fietkowska 2b
  • Marta Michałowska 2a
  • Dominika Kaczmarek 1f
  • Karolina Waszkiewicz 1f
 • Wokaliści:
  • Urszula Szocik 3c
  • Paweł Kędziora 3a
  • Tomasz Olczak 3a
  • Agata Durał 1a
  • Patryk Balukiewicz 1a
  • Hanna Woźniak G. Kotla
  • Katarzyna Cyran G. Białołęka
  • Dominika Sroczyńska G. Nr 2
 • Instrumentaliści:
  • Barbara Taśmińska 1f
  • Patryk Balukiewicz 1a
  • Norbert Rosiński 1f
 • Recytatorzy:
  • Katarzyna Cześniuk 1e
  • Dominika Kaczmarek 1f
  • Karolina Waszkiewicz 1f
  • Agata Cuper 1c
  • Tomasz Nowak 1e
  • Jakub Swędrowski 1c
  • Patryk Balukiewicz 1a