Godło Rzeczypospolitej Polskiej

› Szybki kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Krzywoustego

67 - 200 Głogów
ul. Jedności Robotniczej 10
tel/fax: 76 834 21 38
email: sekretariat@lo1glogow.pl

займ на карту онлайн

Ważne linki

Powiat Głogów Librus

Złota Szkoła 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród najlepszych liceów w Polsce i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020".

› Wirtualna panorama szkoły


Kalendarz wydarzeń

Maj 2022
pon wt śr czw pt sob nie
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Aktualności

Literacki Nobel 2020 przyznano Louise Glück, amerykańskiej poetce i eseistce, laureatce wielu prestiżowych amerykańskich nagród literackich.

Poezja Glück jest niezwykle emocjonalna; często pojawiają się w niej odwołania do mitów, historii lub natury w celu medytacji na temat osobistych doświadczeń i współczesnego życia. W Polsce nie ukazało się dotąd tłumaczenie żadnego z jej kilkunastu tomów wierszy. Tylko niektóre utwory były publikowane w polskiej prasie literackiej.

******************************************************************************************
W październiku biblioteki szkolne świętują Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Z książką Ci do twarzy”. W naszej szkole w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych w wybranych losowo klasach zostanie przeprowadzona ankieta na temat aktywności czytelniczej uczniów, a dla wszystkich uczniów i nauczycieli zostanie zorganizowany plebiscyt: „Bestseller szkoły” w dwóch kategoriach: „Bestseller Ucznia” i „Bestseller Nauczyciela” . Głosujemy od dziś do końca października przez dziennik elektroniczny Librus. Wszyscy, którzy wybiorą zwycięski bestseller, otrzymają nagrody – niespodzianki.
Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

***********************************************************************

Kolejna akcja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę 5 września. W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W naszej szkole Narodowe Czytanie miało miejsce już 4 września w bibliotece szkolnej.

*************************************************************************************

 

Rok szkolny 2020/2021

*********************************************************************************

Biblioteka szkolna życzy wspaniałych i bezpiecznych wakacji!

*********************************************************************************

Absolwenci, którzy nie rozliczyli się jeszcze z wypożyczeń bibliotecznych, pozostawiają wypożyczone z biblioteki szkolnej książki w sekretariacie szkoły.
Uczniowie klas I-II wypożyczone z biblioteki szkolnej książki będą oddawać dopiero w nowym roku szkolnym. *******************************************************************************************************

W okresie nauki zdalnej biblioteka szkolna przekazywała na bieżąco informacje uczniom, nauczycielom i rodzicom. Dotyczyły one głównie pomocnej w nauczaniu zdalnym literatury, lektur szkolnych dostępnych w Internecie, przydatnych linków i stron internetowych, internetowych zasobów edukacyjnych, popularnych zasobów filmowych, teatralnych, radiowych, materiałów dla maturzystów i innych uczniów, materiałów dla nauczycieli i rodziców oraz ważnych wydarzeń, aktualnych problemów i informacji bieżących.
*********************************************************************************************************************

W związku z zagrożeniem epidemicznym z dniem 12 marca decyzją Ministra Edukacji Narodowej polskie szkoły zostają zamknięte. Również biblioteka szkolna będzie nieczynna do odwołania. Wszelki kontakt z biblioteką za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus. Tam również będą się ukazywać wszystkie informacje, komunikaty, ogłoszenia.
Biblioteka życzy wszystkim dużo zdrowia i dużo siły na ten trudny czas.
*********************************************************************************************************************
Uchwalono patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand.
W 2020 roku mija setna rocznica urodzin Jana Pawła II.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa.
Hetman Stanisław Żółkiewski to wybitny wódz w dziejach oręża polskiego.
Brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII wieku.
Leopold Tyrmand był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda. W tym samym roku minie również 35. rocznica jego śmierci.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd.
Roman Ingarden, jeden z najwybitniejszych polskich filozofów. W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena.
Rok 2020 będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Biblioteka szkolna przygotowała ekspozycję wystawową Patroni Roku 2020.

***************************************************************************************************************************
Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk – w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę twórczości Olgi Tokarczuk oraz ekspozycję Nobel dla Polki.

*****************************************************************************************************

W listopadzie – po raz kolejny – przystąpiliśmy do akcji czytaj.pl w ramach ogólnopolskiego projektu Upoluj swoją książkę.

**************************************************************************************************************************************************************************************************************
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyły się następujące imprezy:
1. II Powiatowy Konkurs Logopedyczny, który tym razem – z uwagi na dużą liczbę uczestników – odbył się nie w bibliotece szkolnej, a w auli.
2. Popołudnie z filmem – 21 października z udziałem głównie klas pierwszych i drugich.
3. Popołudnie z książką – 23 października z udziałem głównie klas trzecich.

******************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

Rozpoczynamy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznych obchodów: Wyobraź sobie… W ramach obchodów zostaną zorganizowane w naszej bibliotece następujące imprezy:
•10 października – II Powiatowy Konkurs Wiersza Logopedycznego – w ramach DFN; dla uzdolnionych recytatorów i krasomówców;
•21 października – Popołudnie z filmem – dla pasjonatów filmu i kina;
•23 października – Popołudnie z książką – dla miłośników literatury.
Koło Miłośników Książki i Filmu przeprowadzi też w wybranych klasach pierwszych, drugich i trzecich ankietę na temat aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły. Zapraszamy!

********************************************************************************************************************

ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA

*********************************************************************************************************************

*********************************************************************************************************************
Dzień Otwarty Szkoły miał swoją odsłonę również w bibliotece szkolnej. Uczniowie klasy 1c przygotowali dla odwiedzających prezentację multimedialną połączoną z mini-konkursem zatytułowaną Etyka w oczach uczniów.
*********************************************************************************************************************

Bezpańskie psy to debiut literacki naszego absolwenta Szymona Wojtyniaka. Pasjonujący szpiegowski kryminał rozgrywający się w czasie II wojny światowej. Biblioteka szkolna zakupiła 2 egzemplarze tego wydawnictwa. Polecamy.
*********************************************************************************************************************
Rok 2019 ogłoszony został Rokiem Stanisława Moniuszki – w 2019 roku przypada 200. rocznica jego urodzin. Patronem Roku 2019 został również Gustaw Herling-Grudziński. 20 maja 2019 roku minie 100 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Patronką 2019 roku została też Anna Walentynowicz, ikona Solidarności. 15 sierpnia 2019 roku przypada 90. rocznica jej urodzin. W 2019 roku uhonorujemy też dwa ważne wydarzenia historyczne. Będą to: Unia Lubelska i Powstania Śląskie.

********************************************************************************************************************
Po raz kolejny w listopadzie rusza ogólnopolska akcja czytaj.pl. Ambasadorem akcji w naszej szkole jest Adrian Pacuszka z kl. 1d. Ambasador będzie pojawiał się co jakiś czas w koszulce akcji z kodem QR. Będzie można do niego podejść, zeskanować kod i uzyskać darmowy dostęp do 12 światowych bestsellerów w wersji e-book/audiobook.
*********************************************************************************************************************

Biblioteka szkolna poleca antologię polskiego komiksu 100 na 100, którą stworzyli wybitni rysownicy, scenarzyści, historycy, językoznawcy na stulecie odzyskania niepodległości. Na 232 stronach za pomocą 17 historycznych komiksów przedstawiono wydarzenia kluczowe dla odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uwagę zasługuje fakt, że w opracowaniu graficznym wykorzystano czcionkę „Brygada 1918” z okresu II Rzeczypospolitej, która prawdopodobnie powstała na dziesięciolecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dwa egzemplarze antologii 100 na 100 są darem Starostwa Powiatowego w Głogowie dla naszej szkoły.
********************************************************************************************************************
8 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się wręczenie nagród w Konkursie Fotograficznym Sleeveface z książką zorganizowanym w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Nagrody w konkursie otrzymały: Angelika Zaruczyńska z klasy 3a oraz Wiktoria Bobowska z klasy 1c – za niezwykle oryginalne prace.

********************************************************************************************************************
23 października w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się w bibliotece szkolnej Wieczór z filmem. Organizatorem imprezy było Koło Miłośników Książki i Filmu, które zapewniło nam sporo strachu i emocji. Dziękujemy organizatorom i uczestnikom Wieczoru.

*********************************************************************************************************************
W Konkursie Pięknego Czytania, który odbył się 15 października w bibliotece szkolnej, nagrody otrzymali: Kinga Cybulska z kl. 3a (miejsce I), Adrianna Lichańska z kl. 3a (miejsce II) oraz Angelika Zaruczyńska z kl. 3a (miejsce III). Rita Michałowska z klasy 1c za wyróżnienie otrzymała również nagrodę.

*********************************************************************************************************************

11 października w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w bibliotece szkolnej odbył się I Powiatowy Konkurs Wiersza Logopedycznego. Uczestnicy konkursu prezentowali się w kategoriach: Przedszkola, Szkoły Podstawowe (kl. VII-VIII) oraz Oddziały Gimnazjalne oraz Szkoły Ponadgimnazjalne. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałych umiejętności recytatorskich, a szczególne gratulacje należą się przedszkolakom, które zaprezentowały bardzo wysoki poziom i bardzo duże umiejętności recytatorskie.

*********************************************************************************************************************

Książka to przyszłość to hasło tegorocznych obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Harmonogram obchodów:
Konkurs Pięknego Czytania – 15 października na długiej przerwie.
Konkurs Fotograficzny Sleeveface z książką – prace konkursowe składamy do 30 października.
Powiatowy Turniej Wiedzy o Filmie i Literaturze – 22 października.
Wieczór z filmem – 25 października.
Zapraszamy do biblioteki!

*********************************************************************************************************************

zaprasza wszystkich w nowym roku szkolnym 2018/2019

******************************************************************************************************************************************************************************************************************************************
Rok szkolny 2018/2019
******************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

Wspaniałych wakacji! P. S. Na wakacje można wypożyczyć książki z NPRC!

*******************************************************************************************************************

W konkursie NPRC „To warto przeczytać” nagrodę otrzymał Kacper Zahorski z klasy 1a. Gratulujemy!

********************************************************************************************************************

Trwa internetowa aukcja „Wakacje z książką”. Przyłącz się!
W bibliotece szkolnej są już do odbioru wylicytowane przez Was książki, płyty, filmy, gry. Należy je koniecznie odebrać w środę 20 czerwca lub w czwartek 21 czerwca. Dowody zapłaty – jedynie do wglądu. Zapraszamy do biblioteki po odbiór.
*********************************************************************************************************************

23 maja nasi uczniowie: Wiktoria Kordacka i Radosław Kościucha z klasy 1a oraz Emilia Czerniawska z klasy 1b wzięli udział w III Biegu po Książkę zorganizowanym przez Bibliotekę PWSZ w Głogowie. Nasza drużyna zdobyła nagrodę główną – Puchar Rektora PWSZ w Głogowie. Gratulujemy!

*********************************************************************************************************************

„Mam prawo do czytania” (Reading is my right!) to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, a główny cel obchodów to – jak zawsze – promocja czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodzieży.
23 kwietnia to dzień św. Jerzego, patrona Katalonii. Katalończycy obdarowywali kobiety różami, a w rewanżu za różę otrzymywali książki. Warto i dziś podtrzymać tę tradycję. Kolejność można odwrócić: podarujmy naszym mężczyznom książki, a oni na pewno obsypią nas kwiatami. Dobrej zabawy i przyjemności z czytania!

********************************************************************************************************************
Zapraszamy wszystkich do biblioteki, ponieważ otrzymaliśmy już nowości wydawnicze z przyznanej dotacji w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Nasza oferta dla uczniów jest bardzo urozmaicona. Znajdziecie w niej na pewno wiele pozycji, które Was zainteresują. Prawie pełną informację na temat nowości znajdziecie na stronie biblioteki w linku Biblioteka poleca. Obowiązkowo musicie zapoznać się też z Regulaminem korzystania z nowości wydawniczych zakupionych w ramach dotacji celowej w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głogowie, który zamieszczony jest również na stronie biblioteki w linku Regulaminy.
Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 2a z Koła Miłośników Książki i Filmu. Bez ich pomocy na pewno musielibyście znacznie dłużej czekać na dostęp do nowości.

*********************************************************************************************************************

Właśnie ruszyła w naszej szkole akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana w ramach Projektu czytaj.pl. Akcja trwa od 2 do 30 listopada. W ramach akcji otrzymaliśmy kody do 12 bestsellerów, które możemy teraz przeczytać zupełnie za darmo w całości. Na terenie szkoły rozwieszono plakaty zawierające kody do bestsellerowych książek. Co należy zrobić, by je przeczytać?
1.Ściągnij darmową aplikację Woblink (IOS/Android).
2.Zeskanuj kod z plakatu.
3.Czytaj za darmo od 2 do 30 listopada.
Zaglądajcie na stronę czytaj.pl oraz fb.com/czytajpl!

******************************************************************************************************************
Zakończył się Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Podsumowano wyniki plebiscytu „Wybieramy najlepsze lektury”. Najlepszą lekturą dla licealistów okazała się „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Nieco mniej głosów otrzymała „Lalka” Bolesława Prusa oraz „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa. Gimnazjaliści zdecydowanie wybrali „Kamienie na szaniec” Kamińskiego.
Rozstrzygnięto też konkurs „Podaruj zakładkę do książki”, choć wybór najlepszych zakładek spośród 65 zgłoszonych na konkurs był niezwykle trudny. Ostatecznie nagrodzono siedem: Ani Bali z 1a, Emilii Czerniawskiej z 1b, Joasi Grondalskiej, Natalii Brzeskot, Joasi Jaworskiej i Zuzi Hucały z 1d oraz Matyldy Pytel z 3g. Pozostałe zakładki otrzymały dzieci z przedszkola Poziomka i Ocean Edukacji Rybka, które uczestniczyły w zorganizowanej w bibliotece imprezie „Nasza biblioteka czyta dzieciom”. Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych zakończył „Wieczór z wróżbami”. Były wróżby, były prawdziwe czarownice, był nie-czarny kot i inne niespodzianki.

*********************************************************************************************************************

Trwa największa akcja czytelnicza w Polsce Czytaj PL. W ramach akcji nasza szkoła zakwalifikowała się do Projektu Upoluj swoją książkę, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

*********************************************************************************************************************

Harmonogram obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole:
•Wybieramy najlepsze lektury – ranking lektur szkolnych będzie trwał cały miesiąc; głosujemy w bibliotece.
•Podaruj zakładkę do książki – konkurs plastyczny na najpiękniejszą zakładkę do książki wykonaną dowolną techniką; konkurs trwa do 20 października, a zakładki dostarczamy do biblioteki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
•Nasza biblioteka czyta dzieciom – w dniu 24 października w ramach obchodów Święta Bibliotek gimnazjaliści i licealiści czytać będą zaproszonym przedszkolakom.
•Czary – mary, czyli wieczór z wróżbami – 30 października; to będzie podsumowanie Miesiąca Bibliotek w naszej szkole.

*********************************************************************************************************************

indeks

W nowym roku szkolnym zapraszamy do biblioteki!

***********************************************************************************************

Rok szkolny 2017/2018

**************************************************************************************************

ww

Wspaniałych wakacji!

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

****************************************************************************************************************

Został rozstrzygnięty konkurs Każda książka powiększa naszą wiedzę podsumowujący całoroczną aktywność czytelniczą uczniów. Zwycięzcą konkursu w kategorii Gimnazjum została Klementyna Adamczak z klasy 2g, natomiast zwycięzcą w kategorii Liceum – Szymon Rzepecki z klasy 2a. Gratulacje!

images

*****************************************************************************************************

indeks

31 maja w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Smart Teens. Konkurs skierowany był do uczniów III klas szkół gimnazjalnych powiatu głogowskiego i sąsiednich okolic. W konkursie wzięło udział 7 trzyosobowych drużyn.  Zwycięzcą konkursu zostało Gimnazjum Dwujęzyczne w Głogowie w składzie: Julia Madej, Zuzanna Hucała i Aleksandra Konfederak.

s1

********************************************************************************************************

W poniedziałek 3 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się II Powiatowy Turniej Wiedzy o Filmie i Literaturze. Najlepszy okazał się reprezentujący naszą szkołę zespół w składzie: Ola Świerkowska z 2b, Ada Lichańska z 1a i Marcel Musiał z 3c. Drugie miejsce zajął zespół reprezentujący Zespół Szkół im. J. Wyżykowskiego w Głogowie.  Na trzecim miejscu uplasowali się chłopcy z 1a w składzie: Hubert Kołtowski, Mateusz Husar i Dawid Flisiak. Atrakcyjne nagrody ufundowane przez naszą Radę Rodziców, Głogowską Fundację Edukacyjną, Starostwo Powiatowe w Głogowie oraz głogowskie kino Cinema 3D wręczył Dyrektor Szkoły – Pan Janusz Kosałka.

Nowy obraz 11

1

Nowy obraz 555

*****************************************************************************************************************

IMG_2230

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję VWolontariat. Po raz kolejny nie zawiedliście i pokazaliście, że każdy może liczyć na Waszą pomoc. Szczególne podziękowania składają koordynatorzy akcji: p. Monika Gertner i p. Monika Herba oraz wolontariuszki akcji: Basia Zakrzewska i Karolina Wołoszyn z kl. 1e. Wszystkim ofiarodawcom dziękuje też firma Volkswagen Motor Polska.

170

****************************************************************************************************************

VWolontariat_LOGO._250x

Biblioteka szkolna przyłączyła się do programu VWolontariat realizowanego przez  Volkswagen Motor Polska – Projekt: Wyremontowanie i urządzenie sali wielofunkcyjnej na oddziale dziecięcym w Głogowskim Szpitalu Powiatowym Sp. z o.o. Zbieramy nowe i używane, ale w bardzo dobrym stanie: książki, kolorowanki, gry planszowe, puzzle, bajki i filmy na DVD, artykuły papiernicze (kredki, farby, mazaki) dla oddziału dziecięcego głogowskiego szpitala. Akcja trwa do 28 lutego. Zbieramy, zbieramy, zbieramy!

PLAKAT

 

****************************************************************************************************************

Rozstrzygnięto Świąteczny Konkurs Artystyczny i przyznano nagrody w dwóch kategoriach: Gimnazjum i Liceum. Nagrody wręczono w bibliotece szkolnej. Nagrodzone prace uczniowie przekazali na internetową Aukcję Dla Honoraty. Gratulujemy i dziękujemy!

IMG_2047

IMG_2044

IMG_2039

IMG_20161201_113929

IMG_20161201_113801

IMG_20161201_114002

 

****************************************************************************************************************

Podsumowano Miesiąc Bibliotek Szkolnych i wręczono nagrody zwycięzcom konkursów. W konkursie plastycznym Czytam, więc jestem nagrodę otrzymała Maja Sobczyszyn z klasy 1e, natomiast wyróżnienie otrzymał zespół w składzie: Justyna Dziadulewicz, Michalina Gniewosz, Żaneta Mrowińska oraz Natalia Kiszkiel, również z klasy 1e. W konkursie poetyckim Czytanie jest poezją nagrodę otrzymała Patrycja Worobiej z klasy 2d.

3a

2a

1a

*************************************************************************************************************

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji i wspomogli Honoratę!

********************************************************************************************************

W bibliotece trwa zbiórka darów na internetową aukcję dla Honoraty. Nadal czekamy na ofiarodawców!

IMG_3673

*****************************************************************************************************************

W październiku świętujemy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznych obchodów: Książka to dopiero początek... Harmonogram obchodów został zamieszczony na stronie internetowej szkoły oraz w bibliotece szkolnej. Zapraszamy wszystkich w październiku do biblioteki.

plakat

*************************************************************************************************************<

Dobra wiadomość dla wszystkich. Nasz wniosek złożony w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa został przyjęty i już wkrótce nasza biblioteka szkolna znacznie powiększy swoje zbiory. NPRC realizowany jest w latach 2016-2020 i ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży. W ramach Programu szkoły otrzymają dotację na zakup nowości wydawniczych. Oj, będziemy mieli co czytać!

*********************************************************************************************************************

 

images

 

 W poniedziałki/środy na lekcji 8 w bibliotece szkolnej odbywają się spotkania Koła Miłośników Książki i Filmu. Zajęcia mają formę zajęć otwartych – może w nich uczestniczyć każdy. Zapraszamy!

****************************************************************************************

IMG_20160929_102939

 

Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W czytelni biblioteki zgromadzili się głównie uczniowie klasy 1a (z wychowawcą), 1d oraz 2g. Uczniowie klasy 1a „odczytali”  też słynną scenę balkonową z „Romea i Julii” Szekspira. Na wszystkich uczestników „głośnego czytania” czekały cukierki, które „szły jak woda”.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

**********************************************************************

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Zapraszamy wszystkich do biblioteki. Koniecznie przyjdźcie na długiej przerwie i wszystkich pozostałych oraz na tych lekcjach, na których możecie!

indeks

****************************************************************************************

 images

Rozpoczynamy nowy rok szkolny. Zapraszamy wszystkich do biblioteki!

 

*****************************************************************************

 

Rok  szkolny 2016/2017

 

***********************************************************

********************************************************************************

images

***************************************************************************************************************

kk

 

16 czerwca obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. 16 i 17 czerwca zapraszamy wszystkich: uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły do biblioteki. Na pewno macie książki, którymi chcecie się podzielić z innymi. Przynieście je ze sobą!

******************************************************************************************************************

images

Zapraszamy do udziału w akcji Odjazdowy Bibliotekarz. To ogólnopolska akcja bibliotek, do której przyłączyły się wszystkie głogowskie biblioteki. Szczegółowe informacje – na stronie internetowej szkoły.

********************************************************************************************************

ankieta

W kwietniu 2016 roku Koło Miłośników Książki i Filmu przeprowadziło badania aktywności czytelniczej uczniów Liceum i Gimnazjum pod hasłem Porównawcze badania ankietowe aktywności czytelniczej uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego – na różnych poziomach edukacyjnych oraz porównawcze badania ankietowe aktywności czytelniczej uczniów Liceum – na różnych profilach nauczania. Wyniki badań zostały zamieszczone w linku Ankiety.

****************************************************************************************************************

21 marca o godz. 10.00 w bibliotece szkolnej odbył się I Powiatowy Turniej Wiedzy o Filmie i Literaturze zorganizowany przez nauczycieli WOK. I miejsce zajęła drużyna z naszego liceum w składzie: Monika Lewandowska, Hania Mucho i Ola Świerkowska. II miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół Politechnicznych, a III uczniom II LO.

images

****************************************************************************************************************

images

Biblioteka szkolna zaprasza do zapoznania się z ekspozycją Patroni Roku 2016 oraz bogatą twórczością Henryka Sienkiewicza zgromadzoną w zbiorach bibliotecznych.

****************************************************************************************************************

Zapraszamy do biblioteki szkolnej na świąteczną wystawę prac artystycznych uczniów gimnazjum i liceum. Obejrzyjcie świąteczne kartki wykonane przez Wasze koleżanki i Waszych kolegów oraz piękne anioły, które biorą udział w konkursie Anioły są wśród nas.

IMG_20151207_100129

****************************************************************************************************************

Do 18 grudnia w bibliotece szkolnej zbieramy  świąteczne dary w akcji Podaruj paczkę na Kresy.

 pp

 

****************************************************************************************************************

Fundacja Redemptoris Missio rozpoczyna nową akcję – Podaj mydło. Akcja polega na zbiórce mydła dla dzieci ze szkół i przedszkoli prowadzonych przez polskie misje na terenie Afryki. Zbiórka mydła w bibliotece szkolnej do 27 października.

indeks

****************************************************************************************************************

W konkursach zorganizowanych podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nagrody otrzymali:

–  w konkursie czytelniczym Recenzja prawdę ci powie – kategoria liceum – Marta Krzyśków z klasy 1e, kategoria gimnazjum – Nikola Kozakiewicz z klasy 2g,

– w konkursie plastycznym Książka w malarstwie – Maja Patera z klasy 1e.

***************************************************************************************************

kkk

Zatwierdzono Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Naszą odpowiedzią na Program jest ogłoszenie szkolnego konkursu pod hasłem Każda książka powiększa naszą wiedzę. Zwycięzcą będzie ten uczeń, który wykaże w roku szkolnym 2015/2016 największą aktywność czytelniczą. Zwycięzców wybierzemy w dwóch kategoriach: gimnazjum i liceum. I oczywiście nagrodzimy. Startujemy już dziś!

**********************************************************************************

indeks

Rozpoczynamy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Szczegółowy plan obchodów został zamieszczony na naszej stronie internetowej oraz w Librusie.

****************************************************************************************************************

b

W nowym roku szkolnym zapraszamy do biblioteki!!!

 

**************************************************************************************************************

Rok szkolny 2015/2016

************************************************************************************

w

Wakacji pełnych wrażeń, radości i słońca!

*************************************************************************************************

book

18 czerwca to Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. W naszej szkole akcja Uwolnij książkę prowadzona jest przez bibliotekę szkolną już od kilku lat, a półka bookcrossingowa znajduje się na I piętrze – obok laboratorium chemicznego. Przyłączcie się do akcji!

***************************************************************************************************

70_l_lo

6 czerwca 2015 roku biblioteka szkolna czeka na absolwentów!

Przyjdź i zobacz, co się w niej zmieniło!

*****************************************************************************************************

czytanie

Włączyliśmy się w społeczną kampanię Ja czytam! Towarzyszą jej największe media: TVP1, radiowa Trójka. Swoim patronatem objął kampanię Instytut Książki – narodowa instytucja popularyzująca książki w kraju. Teraz honorowym patronatem objęło kampanię Ministerstwo Edukacji Narodowej uznając kompetencje czytania za kluczowe zadanie szkoły. A zatem… czytamy! Biblioteka szkolna zaprasza.

*****************************************************************************************************************************************************************************************************

Zakończyła się akcja Ołówek dla Afryki. Dzięki Waszym otwartym sercom zebraliśmy wiele darów, które przekazaliśmy Fundacji Redemptorist Mission. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.

******************************************************************************************************************************************

 

1900

 

Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich chętnych na Wystawę Towarzystwa Ziemi Głogowskiej Głogowska piękna epoka 1900 – 1914. Ekspozycja do obejrzenia w bibliotece szkolnej.

 

******************************************************************************************************************

Biblioteka szkolna włączyła się w światową akcję Ołówek dla Afryki, której celem jest pomoc dla szkół działających przy ośrodkach misyjnych na terenie Afryki. Zbieramy dla nich przybory szkolne: ołówki, długopisy, kredki, kredy, gumki. Zbiórka darów w bibliotece.

o

 

*******************************************************************************************************************

Uchwałą Sejmu rok 2015 obchodzić będziemy jako rok Jana Pawła II, rok kronikarza Jana Długosza oraz rok polskiego teatru.  W bibliotece szkolnej obchody nowych rocznic inaugurują wystawy tematyczne. Można się tu też zapoznać z materiałami dotyczącymi wszystkich rocznic.

****************************************************************************************

 

Za udział w konkursie Książki naszych marzeń Ministerstwo Edukacji Narodowej nagrodziło nas Dyplomem.

 

ksiazki(1)

**************************************************************************

 

Wyniki badań ankietowych aktywności czytelniczej uczniów klas pierwszych Gimnazjum i Liceum zostały zamieszczone w linku Biblioteka – Ankiety.

 

*******************************************************************************************************************

konkurs

Obejrzyjcie nasz konkursowy film na naszej stronie internetowej, Facebooku, YouTube. Autorem filmu jest Patrycja Skoczylas z klasy 1d wraz z zespołem w składzie: Sara Wołczuk z klasy 1d oraz Dawid Mikołajczyk i Patryk Podyma z klasy 1b. Link do filmu Indeks Ksiąg Wskazanych: https://www.youtube.com/watch?v=3-NgVjW5TEYfeature=youtu.be

****************************************************************************************************************

Książki naszych marzeń to konkurs organizowany przez MEN. Udział w konkursie może zaowocować otrzymaniem nawet 50 książek dla szkoły. Nasza szkoła przystąpiła do konkursu. Dlatego każdy z Was powinien zagłosować w naszym plebiscycie na platformie Librus i wybrać Książki naszych marzeń. Szczegóły konkursu na stronie www.men.gov.pl lub na stronie konkursu na Facebooku.

 

*******************************************************************************************************************

m

imagesKto czyta książki, ten żyje podwójnie – to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Oto nasze propozycje:
Uwolnij książkę – przez cały miesiąc wszyscy uwalniamy książki w oznakowanych miejscach szkoły.
Zamieńmy się książkami – 28 października w bibliotece szkolnej będziemy mogli wymienić się książkami z koleżanką lub kolegą.
Jak czytamy? – sprawdzimy aktywność czytelniczą naszych nowych uczniów. Badania ankietowe przeprowadzi Koło Miłośników Książki i Filmu.

******************************************************************************************************************

 

b 1

W nowym roku szkolnym kontynuujemy naszą biblioteczną  akcję uwalniania lektur  dla liceum i gimnazjum. Na pewno mamy w naszych domowych bibliotekach wiele szkolnych lektur. Każdy z Was może przekazać do biblioteki lektury, z których już nie korzysta. Uwolnijmy więc nasze domowe lektury i podzielmy się nimi!

***************************************************************************************************************

Rok Szkolny 2014/2015

************************************************************************************

**********************************************************************************

Wspaniałych wakacji!!!

*****************************************************************************************************

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 1

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w Polsce dopiero od roku 2009, choć został ustanowiony przez UNESCO w roku 1995.  W tym dniu drzwi biblioteki szkolnej były szeroko otwarte, szczególnie dla tych, którzy nie korzystali wcześniej z jej zbiorów. Każdy mógł też wypełnić ankietę – na stronie internetowej lub bezpośrednio na drukach znajdujących się w czytelni. Nie zabrakło też słodkich niespodzianek.

 *************************************************************************************************************************Ankieta-158x120

 W ramach obchodów Roku Czytelnika zostaną przeprowadzone badania ankietowe dotyczące aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły. Prosimy o wypełnienie ankiety znajdującej się na stronie biblioteki szkolnej w linku Ankiety. Wyniki badań zostaną opublikowane na stronie biblioteki szkolnej.

Zapraszamy do udziału w badaniach ankietowych wszystkich uczniów naszej szkoły. Badania przeprowadza Koło Miłośników Książki i Filmu.

****************************************************************************************************************************

Jubileuszowy Rok 2014 Rokiem Czytelnika

Nowy Rok

Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Czytelnika. Mija 650 lat od chwili, gdy 12 maja 1364 roku w akcie fundacyjnym Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymienia się wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który pełnił funkcję wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Ta data to początek służby książce w Polsce.

W 2014 roku obchodzimy 650 lat w służbie książki. Patronat Honorowy nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Głównym celem ogólnopolskiej akcji jest aktywizacja czytelnictwa oraz poszerzenie wiedzy o książce.

W ramach akcji zaplanowano szereg działań , m.in.:

1. Badania ankietowe aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły, które zostaną przeprowadzone w klasach I – III LO oraz w klasie I Gimnazjum.

2. Ranking najpopularniejszych książek.

3. Prezentacje twórczości literackiej uczniów naszej szkoły.

4. Kiermasz  Zamieńmy się książkami.

5. Ekranizacje i adaptacje literatury – w ramach wieczorów filmowych.

Głównym organizatorem akcji jest Koło Miłośników Książki i Filmu. Wszystkich uczniów zapraszamy do włączenia się w zaplanowane działania.

*************************************************************************************************************************

Logo

Rok 2014 został ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rokiem Oskara Kolberga.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej do obejrzenia ekspozycji przybliżającej postać Kolberga, twórcy polskiej folklorystyki.

******************************************************************************************************************************************

images

 

Konkurs czytelniczy Pora na idola zorganizowany w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych – rozstrzygnięty! Przyznano dwie równorzędne nagrody, które otrzymały: Joanna Wieszczyk z klasy 3f oraz Kinga Świercz z klasy 2a. Wręczenie nagród – 5 grudnia 2013 roku na spotkaniu Koła Miłośników Książki i Filmu.

*****************************************************************************************************************************

Czytamy wszędzie

Czytamy

Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytamy wszędzie”. Akcja ta – pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ma zachęcić do czytania w każdym miejscu i w każdej formie. Adresowana jest szczególnie do wszystkich posiadaczy urządzeń mobilnych. Ma zaktywizować ich do czytania e-booków i słuchania audiobooków.
Informacje na temat akcji w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej https://czytamywszedzie.pl.
 

**************************************************************************************************************************

Bardzo straszny wieczór filmowy

Bardzo straszny wieczór filmowy 30 października zakończył najdłuższą, bo trwającą cały miesiąc imprezę szkolną – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  Galeria U Pana Henia za piecem, gdzie odbywały się projekcje filmów, przeobraziła się w niezwykłe miejsce. Atmosferę tajemniczości tworzyły bardzo ciekawe dekoracje, wśród których prym wiodły dynie – artystyczne dzieła uczniów klas I i II.

Zdjęcie0246

 

Zdjęcie0247

 

Zdjęcie0248

 

Zdjęcie0249

 

Zdjęcie0251

 

Spotkanie – niespodzianka

Spotkanie – niespodzianka, które odbyło się 24 października w bibliotece szkolnej w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, okazało się kameralnym wieczorem literackim z Panią Katarzyną Swędrowską w roli głównej. Pani Profesor opowiedziała o swojej twórczości, która jest wyrazem jej stosunku do życia, do ludzi, a przede wszystkim wyrazem jej wielkiej miłości do najbliższych, bo to właśnie Rodzina jest jej summum bonum w życiu i Rodzinie przede wszystkim dedykuje swoją twórczość.

Przy dobrej kawie i pysznych słodkościach nie zabrakło anegdot i miłych wspomnień szkolnych. Pytań do autorki było bardzo wiele. Na każde z nich Pani Katarzyna Swędrowska szczerze odpowiadała. Na zakończenie wieczoru podarowała nam coś szczególnego – zaprezentowała swój ulubiony wiersz poświęcony jej ukochanemu twórcy – Gałczyńskiemu; we własnym wykonaniu. Był to dar szczególny dla uczestników spotkania. Aura wrażliwości, ciepła i dobra, jaką roztacza Pani Katarzyna Swędrowska, nadała spotkaniu niezwykły wymiar.

 

bibi 4

 

IMG_8644

 

bibi 2

 

Konkurs Głośnego Czytania

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się w naszej szkole w dniu 17 października      Konkurs Głośnego Czytania zorganizowany przez Koło Miłośników Książki i Filmu. Nagrodą za uczestnictwo w konkursie były słodkie niespodzianki.

 

DSC_0214

 

DSC_0216

 

DSC_0220

 

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Obrazek

W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznych obchodów: Biblioteki szkolne – bramy do życia. Głównym organizatorem obchodów w naszej szkole było Koło Miłośników Książki i Filmu przy współudziale Zespołu ds. Promocji Szkoły. Harmonogram obchodów:

  • 17 października – Konkurs Głośnego Czytania – dla wszystkich pasjonatów książki i czytelnictwa.
  • Podaruj bibliotece książkę – biblioteka z radością przyjmie ofiarowane jej prezenty książkowe.
  • Spotkanie – niespodzianka – spotkanie z twórcą głogowskim.
  • Pora na idola – Szkolny Konkurs Czytelniczy.
  • Bardzo straszny wieczór filmowy, który odbędzie się 30 października w Galerii u Pana Henia za piecem.

****************************************************************************************************************************

 

Koło Miłośników Książki i Filmu

 
koło
Koło Miłośników Książki i Filmu rozpoczyna działalność w roku szkolnym 2013/2014. Zapraszamy na pierwsze spotkanie Koła do biblioteki szkolnej – 26 września 2013 roku na lekcji 8!
****************************************************************************************************************************
  
Uwolnijmy lektury!
 
b 1
Biblioteka szkolna rozpoczyna akcję uwalniania lektur szkolnych dla liceum i gimnazjum polegającą na przekazywaniu do biblioteki lektur, z których już nie korzystamy, a których mamy na pewno wiele w naszych domowych bibliotekach.

Uwolnijmy nasze domowe lektury i podzielmy się nimi!

 
 
Rok szkolny 2013/2014
 
 
************************************************************************************************************************
**************************************************************************************************************************
 
 
DSCN4396
Magiczna Noc Filmowa zorganizowana przez Koło Miłośników Książki i Filmu oraz Zespół ds. Promocji Szkoły zakończyła rok szkolny 2012/2013.
Magiczna Noc Filmowa
noc 5
 
Koło Miłośników Książki i Filmu oraz Zespół ds. Promocji Szkoły zapraszają na Magiczną Noc Filmową 26 – 27.06.2013 r.
Uwaga! To nie będzie tylko noc z filmem!
 
 ************************************************************************************************************************
książki
Zbiórka książek
W bibliotece szkolnej zbieramy książki dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie. Książki zostaną osobiście przekazane przez naszych uczniów działających w „Młodzi Master” podczas ich lipcowego pobytu na Ukrainie.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji!
*****************************************************************************************************************
bajka
W konkursie zorganizowanym w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci nagrodę za bajkę dla dzieci otrzymała autorka bajki pt. Leśna przygodaKinga Świercz, uczennica klasy I a. Gratulujemy!
 
***************************************************************************************************************************
 
drzwi
 
Biblioteka szkolna zaprasza gimnazjalistów!
Przygotowaliśmy z myślą o Was wystawę pt. Historia w kronikach zapisana… Udostępnimy Wam kroniki szkoły od momentu jej powstania w 1945 roku aż do chwili obecnej. Znajdziecie w nich zapis całej naszej historii, której wkrótce i Wy możecie stać się częścią.
Również dla Was przygotowaliśmy krótki wykład z filozofii połączony z prezentacją multimedialną. Chcemy udowodnić Wam, że filozofia jest piękna i ciekawa. Na zakończenie wykładu – niespodzianka!
Czekamy na Was 6 kwietnia 2013 roku, a 1 września 2013 roku przyjmiemy już Was do grona naszych czytelników!
*************************************************************************************************************************
 
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
b 4
 
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 4 kwietnia 2013 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs promujący bajki, baśnie, opowiadania, utwory wierszowane i inne. Uczniowie cofnęli się do czasów dzieciństwa i odpowiadali na pytania z tego właśnie zakresu. Wszystkie odpowiedzi zostały nagrodzone pysznymi cukierkami. Dziękujemy za aktywny udział w konkursie!
  
 
 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
b 4
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci ogłaszamy konkurs na napisanie bajki. Forma bajki jest dowolna. Napisaną bajkę należy dostarczyć w wersji papierowej i elektronicznej do biblioteki szkolnej w terminie do 20 kwietnia 2013 roku.

Najlepsze bajki zostaną nagrodzone!

****************************************************************************************************************************

Rok 2013  Rokiem Juliana Tuwima

Tuwim

W tym roku mija 60 lat od śmierci Juliana Tuwima oraz 100 lat od jego poetyckiego debiutu. Patronat Tuwima zaproponował Urząd Miasta Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Sejm przyjął zgłoszoną uchwałę argumentując: Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.

Julian Tuwim był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Najbardziej znane są jego wiersze dla dzieci: Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Zosia Samosia. Rzepka i wiele, wiele innych.

Biblioteka szkolna zaprasza do zapoznania się z postacią Juliana Tuwima oraz jego twórczością.

 ***************************************************************************************************************************

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 b 5

 W konkursie pt. Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać” – Denis Diderot. Czy zgadzasz się z tym cytatem? Wypowiedź uzasadnij zorganizowanym w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece szkolnej 2 nagrody główne otrzymały: Angelika Żarczyńska i Sandra Stabrowska z klasy 2f. Zwycięzcom gratulujemy!

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 b 5

Święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Obchodzone jest zawsze w październiku.
W naszej szkole w ramach święta organizowana jest powszechna na całym świecie akcja „Uwolnij książkę!” (bookcrossing). W oznaczonych miejscach szkoły (biblioteka szkolna, szkolne korytarze) zostawiamy własne przeczytane książki, by ktoś inny mógł je też przeczytać i przekazać dalej. Zachęcamy do uwalniania książek i dzielenia się z innymi!

W ramach święta organizowany jest też konkurs propagujący czytanie pt. „Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać” – Denis Diderot. Czy zgadzasz się z tym cytatem? Wypowiedź uzasadnij.
Zapraszamy do składania prac pisemnych, plastycznych lub fotograficznych dotyczących czytania we współczesnym świecie. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Termin składania prac (forma A4 i forma elektroniczna przystosowana do umieszczenia w Internecie) upływa 30 listopada 2012 roku.

***************************************************************************************************************************

Koło Miłośników Książki i Filmu

koło

Od października 2012 roku działa w bibliotece szkolnej Koło Miłośników Książki i Filmu. Opiekunem Koła jest Pani Profesor Monika Gertner. Członkami Koła są uczniowie klas pierwszych i drugich szczególnie zainteresowani literaturą i filmem. Na zajęciach poszerzają wiedzę w tym zakresie podczas cyklicznych spotkań z książką oraz prezentacji kina polskiego i światowego. Prowadzą działania w zakresie upowszechniania literatury i filmu na terenie szkoły i poza nią. Organizują własne akcje oraz uczestniczą w licznych akcjach szkolnych. Spotkania Koła odbywają się we wtorki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów!

 

               Rok szkolny 2012/2013