Czerwiec 2020
« Maj

Dziś obchodzimy 100. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Niezwykle ważna data nie tylko dla Polaków, ale i dla całego świata. Bo dotyczy niezwykłego człowieka. Papież był człowiekiem pełnym życia. Czynnie uprawiał sport, lubił ruch i przyrodę. Pływał, grał w ping-ponga, chodził po górach, jeździł na nartach, lubił oglądać mecze. Był też zafascynowany Internetem. Twierdził, że „Internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć Słowo Boże i wspierać pokój na świecie”.

Kilka ciekawostek z życia Jana Pawła II:

•Podczas powitania w Monachium Ojciec Święty spytał licznie obecne dzieci: „Dano wam dziś wolne w szkole?”. „Tak!” – wrzasnęły z radością dzieci. „To znaczy – skomentował Jan Paweł II – że papież powinien częściej tu przyjeżdżać”.

•Bezpośredni sposób bycia Jana Pawła II nieraz bywał źródłem prawdziwej komedii pomyłek. Pewnego razu Jan Paweł II zadzwonił do Szwajcarii, gdzie leczył się jego ciężko chory przyjaciel. Telefonistka, zanim go połączyła, chciała wiedzieć, kto mówi. „Papież” – odpowiedział jej zgodnie z prawdą. Po drugiej stronie zapadła cisza. Po chwili słuchawka z trzaskiem opadła na widełki, ale wcześniej Jan Paweł II zdołał usłyszeć: „Z pana taki papież jak ze mnie chińska cesarzowa!”.

•Zabawne sytuacje nie peszyły Karola Wojtyły, nawet jeśli zdarzały się za sprawą kobiet. Kiedyś Karol Wojtyła przyjechał z wizytacją do jednej z podhalańskich parafii. W progu kościoła przywitała go jakaś góralka: „Eminencyjo, najprzystojniejszy księże kardynale”. A on na to: „No, coś w tym jest”.

•Ojciec Święty powiedział kiedyś do odwiedzającego go polskiego księdza: „Poczekaj chwilę na mnie, muszę trochę popapieżyć”.

Z nauczania papieskiego wybrałam najważniejsze przesłania skierowane do Polaków, do chrześcijan i całego świata, do wszystkich ludzi dobrej woli. Warto je zapamiętać.

•„Pokój na ziemi jest zadaniem dla nas – ludzi dobrej woli. Jest zadaniem szczególnie dla chrześcijan. Jesteśmy za niego odpowiedzialni wobec świata. Naszą misją jest przypominać ludziom, że są braćmi. Naszą misją jest uczyć ludzi miłości i pojednania, wychowania do życia w pokoju”. (Asyż, Włochy, 9 stycznia 1993)

•„Wam wszystkim, którzy mnie słuchacie, mówię: nie wierzcie w przemoc, nie popierajcie przemocy… Wierzcie w pokój, w przebaczenie i w miłość”.
(Drogheda, Irlandia, 29 września 1979)

•„Nie ulegajcie słabościom! Nie dajcie się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężajcie!”
(Apel Jasnogórski, Częstochowa, 5 czerwca 1979)

•„Naród jest bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą. Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy, ona bowiem nadaje kształt miłości”.
(Apel Jasnogórski, Częstochowa, 18 czerwca 1983)

•„Chroń zdrowie i szanuj godność każdego człowieka, niezależnie od jego rasy czy religii, od poziomu inteligencji, stopnia świadomości czy wieku, zdrowia czy choroby”.
(Lichtenstein, 8 września 1985 i Radom, 4 czerwca 1991)

Rok 2020 został ustanowiony Rokiem Św. Jana Pawła II.