Marzec 2020
« Lut   Kwi »

Nie wapuj – żyj

„Gdybym 35 lat temu, po 20 latach palenia, nie zafundował sobie „dnia bez papierosa”, który trwa do dziś, byłbym zapewne jednym z wielomilionowej rzeszy użytkowników e-papierosów.I ryzykowałbym życie”- dr na.med. Bohdan Tadeusz Woronowicz, psychiatra, specjalista psychoterapii uzależnień.W sierpniu ubiegłego roku zmarł w USA pierwszy pacjent z ciężką chorobą płuc spowodowaną prawdopodobnie paleniem e-papierosów.Hospitalizowanych z powodu niewyjaśnionych objawów chorób płuc było 2711.Za zachorowania w dużym stopniu odpowiada zawarty w liquidach octan witaminy E.Tak naprawdę e-papierosy służą do inhalacji nikotyną, której w podgrzewanym płynie jest do 115 razy więcej niż w powietrzu.W bezdymnych papierosach( szczególnie w tych o zapachu mentolowym) naukowcy odkryli pulegon – substancję rakotwórczą.To, co wdychają palący e-papierosy, zadziwiłoby niejednego chemika.
Nie zamieniaj swoich płuc w Tablicę Mendelejewa.Nie wapuj- żyj.

Uwaga Trzecioklasiści!

W gablocie naprzeciw pokoju nauczycielskiego wiszą listy zdających ustne egzaminy maturalne. Proszę, aby każdy uczeń odnalazł swoje nazwisko na liście z języka polskiego i na liście z języka obcego i tym samym sprawdził, czy jest ujęty w harmonogramie egzaminów. Poza tym proszę sprawdzić, czy nauczyciel egzaminujący nie jest nauczycielem, który uczył danego ucznia w klasie trzeciej. Jakiekolwiek wątpliwości proszę zgłaszać pani wicedyrektor Ewie Protackiej (gabinet 101)

Informacja GIS dla osób powracających z północnych Włoch

W zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego szkoły powinny stosować się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zgodnie z przepisami prawa dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów, przy czym podejmowane działania powinny być adekwatne do sytuacji i zgodne z obowiązującymi procedurami.

Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego br. obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych czy zamykanie szkół.

W celu uzyskania bieżących informacji o zasadach postępowania, w konkretnych, indywidualnych przypadkach dyrektor szkoły powinien skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Osoby powracające z północnych Włoch

Osoby, które przebywały w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak m.in.: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem powinny: niezwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Także w przypadku, gdy po powrocie nie zaobserwowano wspomnianych objawów przez 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia:
– codziennie mierzyć temperaturę ciała
– zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

W przypadku wystąpienia tych symptomów należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji na stronie GIS.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do: Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Więcej informacji w komunikacie z 25 lutego br. na stronie GIS.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronach
– Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch
– Kancelarii Prezesa Rady Ministrów www.premier.gov.pl

ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW ZDOLNYCH

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dodatkowych zajęć edukacyjnychktóre będą odbywały się w formie warsztatów, wykładów, ale także ciekawych spotkań. Nie są  to wyłącznie propozycje  zajęć, które zajmą Wam kolejne popołudnia , ale są to zajęcia , które  rzeczywiście mogą w olbrzymim stopniu rozwinąć Wasze  pasje i zainteresowania.

ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW ZDOLNYCH