Luty 2020
« Sty   Mar »

W dniach 18 i 19 lutego uczeń klasy 2e Nataniel Kieca w ramach współpracy koleżeńskiej prowadził zajęcia  z chemii, dla uczniów klas pierwszych – uczestników 33 edycji projektu Młody Chemik Eksperymentuje oraz innych chętnych uczniów. Tematyka – reakcje oks- red oraz przeliczenia stężeń procentowych i molowych. W imieniu swoim oraz Dyrekcji Szkoły gratuluję Natanielowi wzorowej postawy uczniowskiej.

Nauczyciel chemii-  Jolanta Ulatowska

Wykład „ O pewnym wynalazku , który zrewolucjonizował ludzkość”

„ Burzliwy rozwój elektroniki, którego jesteśmy świadkami, zawdzięczamy  odkryciu  w 1916 roku metody krystalizacji, nazywanej obecnie od nazwiska odkrywcy – metodą Czochralskiego. W 1954 roku, równo rok po śmierci Jana  Czochralskiego, wyprodukowano pierwszy tranzystor na monokrystalicznym krzemie, otrzymanym metodą polskiego wynalazcy. Metoda Czochralskiego  pozwala otrzymać duże, wysokiej jakości optycznej monokryształy różnych  substancji, z których konstruuje się wiele urządzeń elektronicznych    i  optoelektronicznych…. „ To słowa z wykładu pt „ O pewnym wynalazku, który zrewolucjonizował ludzkość” dr hab. Marcina Sobczyka, prof. Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Wrocławskiego , który 4 lutego 2020r.  gościł w naszej szkole. Omawianymi zagadnieniami prelegent rozbudził zainteresowanie młodzieży i zainspirował do głębszego poznawania  otaczającej rzeczywistości , a w szczególności innego spojrzenia na piasek, który jest podstawowym źródłem krzemu.  Mamy nadzieję ,że Pan profesor  jeszcze nie raz, wygłosi w naszej szkole równie interesujący wykład.

Dziękujemy.