Godło Rzeczypospolitej Polskiej

› Szybki kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Krzywoustego

67 - 200 Głogów
ul. Jedności Robotniczej 10
tel/fax: 76 834 21 38
email: sekretariat@lo1glogow.pl

займ на карту онлайн

Ważne linki

Powiat Głogów Librus

Złota Szkoła 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród najlepszych liceów w Polsce i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020".

› Wirtualna panorama szkoły


Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2022
pon wt śr czw pt sob nie
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

1976-1980

LATA 1976 – 1980
W roku szkolnym 1975/76 internat przeżywa generalny remont, a szkolna biblioteka ze względu na bogaty i ciągle uzupełniany księgozbiór zostaje przeniesiona do większego pomieszczenia. W dniach 21-22.II.1976 roku jesteśmy gospodarzami Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Drużynowo zajmujemy I miejsce, a do ogólnopolskiego finału kwalifikuje się Leszek Wallner. Szczep Dziadoszanie (liczący 186 członków, 8 drużyn) wypracowuje III nagrodę w wojewódzkim finale konkursu Mój sukces socjalistycznej ojczyźnie. W tym roku 25-lecie pracy zawodowej obchodzi prof. Bronisław Góralczyk – nauczyciel przysposobienia obronnego, zaangażowany w prowadzenie zajęć pozalekcyjnych z sekcją strzelecką i szkolnym kołem LOK. Szkolny chór mieszany pod batutą W. Binczarowskiego uświetnia szkolne i miejskie uroczystości. Prof. Janina Serafin dostaje Złotą Odznakę PTTK za pracę w dziedzinie turystyki młodzieżowej. Prof. Henryka Patyk zostaje odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

W roku szkolnym 1976/77 kierownikiem internatu zostaje prof. Wiesław Fartuszyński. W tym czasie Teresa Towpik osiąga wysokie III miejsce w centralnych eliminacjach ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej, a Jolanta Góralczyk zostaje laureatką VII Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i zdobywczynią cennego wyróżnienia na eliminacjach centralnych. W corocznym wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Filmie organizowanym przez ZMS uczennice Mariola Gralak, Barbara Raczkowska, Renata Góralczyk i Ewa Dorocińska zajęły cztery pierwsze miejsca. Prof. Janina Serafin zostaje wyróżniona Odznaką Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży szkolnej, a następnie Medalem XXX-lecia Turystyki Pieszej w Polsce.  Prof. Maria Kosińska otrzymuje Złoty Krzyż Zasługi, a prof. Bronisław Góralczyk Srebrny Medal Za zasługi w obronności kraju.

W kwietniu 1977 roku I i II miejsca w wojewódzkim turnieju Czy znasz Zagłębie Miedziowe? zdobywają E. Kasprzyk i A. Rosa. 2 kwietnia ma miejsce inauguracja Dni Olimpijczyka. W I Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży Zagłębia Miedziowego prym wiodą nasze dziewczęta. Zmagania 20-osobowej grupy uwieńczone są wejściem w skład reprezentacji rejonu i zdobyciem 9 medali.

W roku szkolnym 1977/78 zastępcą dyrektora mianowana zostaje mgr Krystyna Targosz. Wielki sukces odnosi Małgorzata Szczepaniak, która zostaje zdobywczynią pierwszej u nas Srebrnej Sowy na okręgowej olimpiadzie Disce Puer. Małgorzata Łodej znajduje się w „Złotej dziesiątce” laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Dużym osiągnięciem jest najwyższa lokata wywalczona przez Urszulę Zborowską na Okręgowych Eliminacjach Języka Rosyjskiego. Bierze ona również udział w zawodach centralnych, gdzie otrzymuje wyróżnienie. Na szczególną pochwałę zasługuje praca samorządu szkolnego na terenie szkoły, którego ostatnim i długo pamiętanym akcentem działalności w tym roku szkolnym było przygotowanie ciekawych i różnorodnych wystaw prezentujących zbieractwo naszych uczniów. Sześciu drużynom szczepu Dziadoszanie zostaje przyznany tytuł Drużyny Sztandarowej (na 11 w całym województwie). Nie brakuje też sukcesów nauczycieli. Złoty Krzyż Zasługi otrzymuje zastępca dyrektora Krystyny Targosz,  Odznakę Zasłużony Działacz LOK – prof. Bronisław Góralczyk. Dyrektor Eugeniusz Patyk otrzymuje  Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania I stopnia.

W roku szkolnym 1978/79 szkoła traci swoją autonomię. Wchłonięta zostaje przez twór administracyjny pod nazwą Zespół Szkół Ogólnokształcących i obejmuje jeszcze Liceum dla Pracujących oraz 2-letnie Medyczne Studium Zawodowe. Dyrektorem Zespołu Szkół zostaje mgr Eugeniusz Patyk, funkcje zastępców pełnią: mgr Maria Kosińska, mgr Krystyna Targosz i mgr Helena Cirko. Powstaje druga pracownia chemiczna, a władze oświatowe wyposażają szkołę w laboratorium oświatowe. Wśród sukcesów należy wymienić bardzo wysokie II miejsce Bożeny Andruszkiewicz w centralnych eliminacjach Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, I miejsce M. Śnieg w Wojewódzkim Konkursie Poezji i Prozy Radzieckiej oraz II miejsce w eliminacjach krajowych Beaty Frańczuk w Konkursie Krasomówczym Przewodników organizowanym przez PTTK. Duży sukces osiąga również Ewa Wasilczuk zostając laureatką Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Filmie Radzieckim. Ciekawym wydarzeniem jest uczestnictwo Małgorzaty Lasia, aktywnego członka szczepu Dziadoszanie, w Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Hawanie. Prof. Bronisław Góralczyk otrzymuje Honorową Odznakę PCK , prof. Janina Serafin Odznakę Zasłużony Działacz Turystyki, a prof. Maria Kosińska Nagrodę Ministra Oświaty II stopnia.

W roku szkolnym 1979/80 szkoła liczy 652 uczniów i 19 oddziałów (w tym 4 klasy o profilu biologiczno-chemicznym, 4 o profilu humanistycznym, 5 klas o profilu matematyczno-fizycznym i 7 o profilu ogólnym). Rok ten przynosi szkole wiele sukcesów. W olimpiadzie geograficznej, Dariuszowi Sikorskiemu na eliminacjach okręgowych przyznane zostaje I miejsce i uczestniczy on w eliminacjach centralnych. Jolanta Kister w konkursie krasomówczym na szczeblu wojewódzkim osiąga I miejsce i uczestniczy w konkursie centralnym. Justyna Kosińska i Andrzej Krzyżaniak wygrywają plebiscyt na najlepszego ucznia – harcerza – przyjaciela. Prof. Janina Serafin dostaje Medal Za aktywną pracę przewodnicką oraz drugi Za wybitne zasługi w krzewieniu idei krajoznawstwa. Na terenie naszej szkoły prowadzone są otwarte lekcje dla nauczycieli z całego województwa. Prowadzą je: prof. Janina Serafin, Barbara Kaczmarek, Maria Suchodolska i Alina Semkowicz. W bieżącym roku rada pedagogiczna typuje E. Olechnę, M. Halabę, G. Chorążykiewicz na studia zagraniczne. W minionych latach typowani byli: Skowrońska, Malinowska, Chomik, Chmielarski, Kukła, Kopcza, Golanowski i Tałac.

oprac. Jerzy Bombczynski i mgr Renata Góralczyk-Sobierajska

redakcja uzupełniająca: mgr Monika Gertner i mgr Katarzyna Swędrowska