Srebrna Szkoła 2017

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród 300 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”.

« Sie

Solidarna szkoła

cert

Celem programu jest zaangażowanie całej szkolnej społeczności w edukację solidarnościową oraz  debatę na temat współodpowiedzialności za umacnianie demokracji w Polsce i Europie.

Chcemy:

Wypracować szkolny model wychowania uczniów do współodpowiedzialności za umacnianie demokracji w Polsce i Europie.

Kształtować u uczniów tożsamość historyczną poprzez zaangażowanie ich w edukację solidarnościową oraz otwartą debatę publiczną na temat demokracji.
Kształtować u uczniów postawę solidarności oraz poczucie wspólnoty.

Uczniowie – realizując projekty historyczne, społeczne i obywatelskie – szukają m.in. odpowiedzi na pytania:

„Solidarność” – jakie są jej historia i współczesność?
Co to jest solidarność i w czym może się przejawiać?
Dlaczego solidarność jest taka ważna w życiu społecznym?
Co to znaczy być współodpowiedzialnym za umacnianie demokracji?

Wszystkie działania zaplanowane w Programie dostarczą uczniom wiedzy na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie drugiej połowy XX wieku, będą kształtować u uczniów poczucie współodpowiedzialności za umacnianie tego dziedzictwa oraz motywować ich do zaangażowania się na rzecz solidarności i demokracji.

W ramach Programu uczniowie poznają swoją społeczność lokalną: prowadzą wywiady z przedstawicielami lokalnych instytucji dokumentujących współczesną historię oraz lokalnymi bohaterami uczestniczącymi w budowaniu demokracji, wspólnie z nauczycielami organizują lekcje obywatelskie, opracowują solidarnościowe trasy edukacyjne, wirtualne archiwa, gry miejskie o tematyce solidarnościowej, fotoreportaże itp.