Srebrna Szkoła 2017

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród 300 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”.

« Sie

Pedagog Radzi

Kto z Państwa chciałby znowu być nastolatkiem? Bo ja absolutnie nie!!! Te zmienne nastroje, problemy z cerą, koordynacja ruchowa śmiechu warta i te szalejące hormony!  Każdy rodzic, który mieszka pod jednym dachem z nastolatkiem, wie jak bywa trudno dojść do porozumienia  z własnym dzieckiem . Często prozaiczne sprawy urastają do rangi problemów NIE DO ROZWIĄZANIA. Wiem, bywa ciężko. Dlatego polecam Państwu ( z troski o Was, drodzy Rodzice) kilka książek, które, mam nadzieję, pomogą zrozumieć świat młodych gniewnych.

Moim faworytem wśród książek-poradników dla rodziców jest „Nastolatek dla początkujących” Leszka Talko. Autor w przystępny i prosty dla dorosłych sposób oraz z dużą dawką humoru opowiada o swoich przeżyciach jako taty dwójki dzieci. Uważa, że świat naszych dzieci jest inny niż ten, w którym my dorastaliśmy, dlatego warto ten świat poznać, bo w przeciwnym wypadku zostaniemy  z ich życia „wylogowani”. Najlepszym sposobem na poznanie i zbudowanie relacji z własnym dzieckiem jest wspólne spędzanie czasu. Ale ważne, aby sposób na wspólne spędzenie czasu był atrakcyjny dla obydwu stron. Wyjazd np. na działkę nie jest dla nastolatka ciekawą propozycją. Bardzo prawdopodobne jest, że na różne sposoby będzie okazywał swoje niezadowolenie.  I tak spirala niezadowolenia obydwu stron się nakręca…

Niejednokrotnie zastanawiamy się, jak rozmawiać z nastolatkiem? Czy to w ogóle jest możliwe?  Może po przeczytaniu książki Faber Adele i E.Mazlish „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały? Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały?” znajdziemy na to sposób.  Autorki dzielą się swoim doświadczeniem rodzicielskim oraz wiedzą, którą zdobyły podczas zajęć i spotkań z nastolatkami i ich rodzicami.

Świat naszych dzieci jest inny, inne też są ich problemy. W książce „Nastolatek pod lupą” autorka Aleksandra Piotrowska uważnie przygląda się potrzebom i problemom nastolatków. Wiele problemów jest nam dobrze znanych, bo też ich doświadczaliśmy, ale niektóre są nam zupełnie obce. Łatwiej zrozumieć swoje dorastającego dziecko, jeśli pozna się jego świat i jego problemy. Może wspólne przechodzenie przez wiek dorastania będzie ekscytującą przygodą? J

Czasami my, dorośli, mamy wrażenie, jakby nasze dorastające dzieci były przybyszami z kosmosu. Co się stało z moim dzieckiem? Kto mi je zamienił lub zaczarował? Zazdroszczę rodzicom, którzy nigdy nie zadawali sobie takich pytań. Ale teraz odpowiedzi na takie pytania można znaleźć w książce neurologa, a prywatnie matki dwóch synów, Jensen Frances „Mózg nastolatka. Jak przetrwać dorastanie własnych dzieci”. Mama-neurolog dzięki badaniom klinicznym oraz rodzicielskiemu doświadczeniu proponuje rewolucyjne spojrzenie na funkcjonowanie mózgu w okresie dorastania. Jest to niewątpliwie cenne źródło informacji dla rodziców mieszkających razem z adolescentem (dziecko w okresie dorastania).

Każdy z Państwa jest już doświadczonym Rodzicem, który przeżył bunt dwulatka, pójście do przedszkola trzylatka, kolejny bunt czterolatka, pierwszą klasę siedmiolatka i etap gimnazjalny. Wiek dorastania to kolejne wyzwanie, ale potem to już będzie lepiej…. Czego  Państwu i sobie życzę.

————————————————————————————————————————————-

Dekalog dla Rodziców

1. Nie upokarzaj dziecka, bo ono tak, jak Ty ma silne poczucie własnej godności.
  2. Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.
  3. Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru, najczęściej jak możesz.
  4. Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie, kiedy popełniasz błędy.
  5. Nigdy nie mów o dziecku źle, szczególnie w obecności innych osób.
  6. Nie mów „zrobisz to, bo ja tak chcę” – jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.
  7. Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny, nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że oni nie mieli racji.
  8. Gdy nie wiesz, jak postąpić, pomyśl, jak Ty poczułbyś się, będąc dzieckiem
  9. Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.