Godło Rzeczypospolitej Polskiej

› Szybki kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Krzywoustego

67 - 200 Głogów
ul. Jedności Robotniczej 10
tel/fax: 76 834 21 38
email: sekretariat@lo1glogow.pl

займ на карту онлайн

Ważne linki

Fronter
Librus Powiat Głogów

Złota Szkoła 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród najlepszych liceów w Polsce
( 146 miejsce ) sklasyfikowanych w Rankingu Liceów Ogolnokształcących 2019
i przysługuje mu tytuł
„Złotej Szkoły 2019”.

› Wirtualna panorama szkoły


Kalendarz wydarzeń

Luty 2019
pon wt śr czw pt sob nie
« Sty    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Projekt Młody Chemik Eksperymentuje

Aktualności > Sukcesy duże i małe

W roku szkolnym 2017/2018 młodzież naszego liceum i gimnazjum uczestniczyła po raz  drugi w projekcie „ Młody Chemik Eksperymentuje”. Organizatorem projektu był  Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej  pod patronatem Sekcji Dydaktyki Chemii Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Stowarzyszenia na Rzecz Ekologii Humanistycznej EKOS.

Projekt składał się z czternastu zjazdów. W trakcie zajęć  laboratoryjnych uczniowie pod kierunkiem pracowników naukowych wykonywali doświadczenia z zakresu podstaw chemii nieorganicznej i chemii analitycznej, a z przeprowadzonych badań opracowywali sprawozdania, przygotowywali prezentacje multimedialne i postery naukowo – badawcze. Przykładowe ćwiczenia  wykonywane na zajęciach  to: równowaga chemiczna, reakcje redox,  dysocjacja elektrolityczna, pH, hydroliza, alkacymetria i kompleksometria

            W dniach 15 i 16 maja uczestnicy projektu uczestniczyli w wycieczce naukowej do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku k/Warszawy,  gdzie brali udział  w warsztatach badawczych i wykładach pod hasłem „Spotkanie z promieniotwórczością”.

Uczniowie mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań ekspertom, wśród których największym zainteresowaniem cieszyła się prof. Ewa Drosde. Zwiedzili również Laboratorium Dozymetryczne, w którym dokonuje się pomiarów napromieniowania,  Laboratorium Badań Materiałowych oraz makietę elektrowni atomowej w Żarnowcu. Podczas warsztatów dyskutowano nad promieniotwórczością w życiu codziennym oraz sposobami zabezpieczenia przed jej negatywnym oddziaływaniem. Omawiano również rozwiązania technologiczne mające na celu pozyskiwanie nowych źródeł energii.                               

W ramach warsztatów edukacyjnych uczniowie zwiedzali  Hydropolis, a licealiści ponadto Zakład Chemiczny PCC Rokita w Brzegu Dolnym.

9 czerwca 2018 w historycznej Sali Wałbrzyskiej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej odbyło się podsumowanie 31 edycji projektu Młody Chemik Eksperymentuje. W tegorocznej edycji uczestniczyło 27 placówek edukacyjnych, w tym 8 liceów i 19 gimnazjów i szkół podstawowych. Kurs ukończyło 66 uczestników, w tym 46 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz 20 licealistów (z naszej szkoły 2 licealistów i 6 gimnazjalistów).                                                                                                                           W tegorocznej edycji kursu najlepsze wyniki w Kategorii Gimnazjum uzyskał Adrian Pacuszka z Gimnazjum Dwujęzycznego. Pani Prof. Maria Cieślak – Golonka ufundowała Adrianowi przetłumaczoną przez siebie z języka angielskiego książkę (jedyne polskie wydanie) prof. Erica R. Scerri pt. „Układ okresowy. Historia i znaczenie”.