Złota Szkoła 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród najlepszych liceów w Polsce
( 146 miejsce ) sklasyfikowanych w Rankingu Liceów Ogolnokształcących 2019
i przysługuje mu tytuł
„Złotej Szkoły 2019”.

Październik 2019
« Wrz   Lis »

Młodzieżowe wybory parlamentarne

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się Młodzieżowe Wybory Parlamentarne. Za zorganizowanie tego wydarzenia odpowiedzialny był fakultet WOPIŚW klas trzecich.
Symulacja wyborów odbywała się na takich samych zasadach, jak faktyczne wybory parlamentarne. Uczniowie oddawali swój głos, wrzucając go do urny wyborczej, a swój udział potwierdzali podpisując się na przygotowanych listach.
Frekwencja wyborcza wyniosła 84,7%.

Przeprowadzenie wyborów w środowisku szkolnym, jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości pozwala kształtować nawyk głosowania, brania udziału w życiu publicznym i decydowania o losach państwa. Wszyscy z zainteresowanych mogli oddać głos na jeden z sześciu komitetów wyborczych oraz przygotować się do przyszłego podejmowania decyzji i realizowania czynnego prawa wyborczego. Dzięki temu młodzi ludzie nauczą się, na co należy zwracać uwagę przy faktycznym wyborze i czym się kierować, podejmując decyzję.
Podsumowanie wyników młodzieżowych wyborów
z całej Polski 14.10.2019.

Listu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie filmu „Legiony”

Wrocław 2019-10-07

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice, Droga Młodzieży!

Od dwóch tygodni na ekranach kin gości film „Legiony” (dozwolony od lat 13). Opowiada on o pokoleniu, które „na stos rzuciło swój życia los” i poszło w bój o wyśnioną Polskę. Upomniało się o to, co dla każdego Polaka najświętsze – o wolność i niepodległość. I Kompania Kadrowa, która z podkrakowskich Oleandrów wyruszyła o świcie 6 sierpnia 1914 roku, rozrosła się w I Brygadę, a następnie w Legiony. Czyn Legionów Polskich walnie przyczynił się do odzyskania własnej państwowości po latach zaborów.

Film „Legiony” jest ważny i piękny, historycznie wierny, przenosi nas w przełomowe czasy sprzed stu lat. Poruszająco i malarsko portretuje losy i wybory ówczesnych Polaków, szczególnie młodych dziewcząt i chłopców. Każdy z nich miał swoje ambicje, marzenia, plany, zobowiązania, pasje, namiętności i rozterki. Chciał kochać i żyć. Ale w chwili próby stanął ramię w ramię z innymi do walki o Niepodległą.

Film „Legiony” to film o wartościach najważniejszych i najpiękniejszych: wierności, miłości, nadziei, odwadze, poświęceniu. O ludziach z krwi i kości, ich emocjach i dylematach. O Polsce i Polakach. O nas – wszak jak pisał  wielki romantyczny poeta i narodowy wieszcz Cyprian Kamil Norwid – „przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”. My z Nich.

Bardzo proszę o zorganizowanie wyjść całej szkoły lub klas do kina. Z całego serca zachęcam do pójścia na film „Legiony” w gronie rodzinnym, z przyjaciółmi lub indywidualnie. Naprawdę warto!

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty

9 października 2019 w ramach XXII DFN odbył się w naszej szkole Konkurs Immunologiczny. Konkurs był przeprowadzony przez dr Annę Sławek, mgr Paulinę Sypek oraz mgr Darię Lorek z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej z PAN we Wrocławiu.
W teście pisemnym wzięło udział 85 uczniów. Do etapu ustnego zakwalifikowali się: Zofia Małyszczyk z I M (g), Zofia Walczuk i Michał Tywoniuk z II D, Róża Niziałek z III A, Anna Puchalska, Joanna Jaworska, Zuzanna Hucała z IIID, Marta Łoza, Nina Murawska i Małgorzata Janusz z III E,
Wyniki etapu ustnego:
I miejsce- drużynowo: Róża Niziołek i Anna Puchalska
II miejsce-drużynowo: Joanna Jaworska i Zuzanna Hucała
III miejsce – drużynowo: Marta Łoza i Zosia Małyszczyk
Panie z PAN były zachwycone wiedzą naszych uczniów.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.