Srebrna Szkoła 2017

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród 300 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”.

« Sie

1980-1998

LATA 1980 – 1998
W roku 1980 – z okazji 35-lecia szkoły – nasza szkoła zostaje wyróżniona Medalem za Zasługi dla Miasta Głogowa. Szczep harcerski Dziadoszanie przez lata swego istnienia pod komendą Mieczysława Szyszkowskiego zorganizował 20 własnych obozów i 15 złazów Szlakiem Dziadoszan. Tylko w latach 1980-84 w złazach o zasięgu chorągwianym uczestniczyło ok. 400 harcerzy. Do 1988 roku harcerze w zielonych mundurach z charakterystycznymi emblematami byli wizytówką naszej szkoły widoczną przy okazji wszystkich ważnych wydarzeń i świąt państwowych.

W roku 1982 laureatem Centralnej Olimpiady Biologicznej jest Janusz Witowski, laureatem Centralnej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w roku 1983 zostaje Marek Gargul.

W roku szkolnym 1984/1985 w skład Zespołu Szkół wchodzą: LO – młodzieżowe, LO – dla pracujących, Medyczne Studium Zawodowe i Liceum Medyczne. Harcerski amatorski Klub Fotograficzny Pryzmat prowadzony przez Jana Bebela kształci młodych fotografików, ich prace można oglądać na ogólnopolskich wystawach.

W roku szkolnym 1986/1987 funkcję wicedyrektora obejmuje Barbara Sadlińska. Do działań angażują uczniów szkolne organizacje: PCK, ZHP, ZSMP, Młodzieżowa Rada Internatu, OHP. Czyny społeczne wychowują przez pracę, Dzień Żołnierza jest lekcją wychowania patriotyczno-obronnego. Okazją do prezentacji prężnych szkolnych organizacji są pochody pierwszomajowe. Uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym prezentują wysoki poziom wiedzy w finałach olimpiad przedmiotowych.

W roku szkolnym 1987/1988 dyr Eugeniusz Patyk apeluje o poparcie inicjatywy budowy drugiej sali gimnastycznej. W miejscu szkolnych garaży za rok planowane jest otwarcie tzw. małej sali gimnastycznej. W roku 1989 laureatem Centralnej Olimpiady Biologicznej zostaje Maciej Szczygieł, zaś Marta Mizuro jest finalistką Centralnej Olimpiady Artystycznej.

Decyzje ministerialne dają początek sukcesywnej likwidacji wszystkich typów szkół medycznych w Zespołach Szkół. Cały sprzęt i wyposażenie oraz bogaty księgozbiór medyczny znajdują swoje miejsce w średnich szkołach medycznych Lubina i Legnicy.

W roku 1991 Marek Grabalski zostaje laureatem telewizyjnego konkursu Razem na Marsa – nagrodą jest wyjazd do Kanady. W 1992 roku Joanna Punicka uczestniczy w finale Centralnej Olimpiady Ekologicznej, a Joanna Baziuk w ogólnopolskim konkursie recytatorskim.

W roku 1992 powstaje klasa o nowym profilu: matematyczno-fizyczno-informatycznym, a w 1993 roku kolejna: biologiczno-chemiczno-ekologiczna.

Rok 1993 jest rokiem naukowych sukcesów Wojciecha Taneckiego, laureata Centralnej Olimpiady Biologicznej i Chemicznej (po raz drugi). W roku szkolnym 1994/1995 funkcjonują jedynie trzy oddziały kończącego działalność Liceum Medycznego. Wicedyrektorami Zespołu Szkół są: Barbara Sadlińska, Zdzisław Szlemp oraz Helena Wygnańska-Cirko. Dyrektor Eugeniusz Patyk zostaje wybrany senatorem RP, co jest powodem do dumy i okazją do organizowania wycieczek do Warszawy z wizytami młodzieży w parlamencie. Cała szkoła angażuje się w przygotowania do uroczystych obchodów rocznicy 50-lecia swego istnienia. We wrześniu 1995 do szkoły przybywa ponad 700 absolwentów; są byli i obecni nauczyciele, jest dyrektor z lat 1955-65 Zbyszko Piwoński (również senator RP), są spotkania, wspomnienia i bal.

W roku 1996 laureatem Centralnej Olimpiady Geograficznej zostaje Janusz Makuch. W roku 1997 podobny sukces na Centralnej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego odnosi Marcin Nowak oraz Michał Andrejczuk na Centralnej Olimpiadzie Historycznej.

Trwa modernizacja szkoły, powstają nowe gabinety. Biblioteka doczekała się remontu. Szkoła inauguruje i włącza się w cykliczne obchody Dni Teatru i Dni Ziemi. Trwa organizacja i ustalanie zasad współpracy z Gimnazjum w Langenhagen. Pierwsza grupa niemieckiej młodzieży odwiedza Głogów w 1996 roku, dając początek wieloletniej międzynarodowej wymianie młodzieży szkół partnerskich. Stypendium Prezesa RM otrzymuje Marcin Nowak.

oprac. Jerzy Bombczynski i Renata Góralczyk-Sobierajska

redakcja uzupełniająca: Monika Gertner i Katarzyna Swędrowska