Srebrna Szkoła 2017

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im Bolesława Krzywoustego w Głogowie jest wśród 300 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”.

« Paź

1962-1975

LATA 1962 – 1975
W roku 1962 nasza szkoła liczy już 11 oddziałów, 480 uczniów i 30 nauczycieli. W tym roku zostaje również zapoczątkowana budowa pawilonu zajęć technicznych, a szkoła zostaje zradiofonizowana przez ucznia Jankowskiego – powstaje zespół przygotowujący programy radiowe. Ten rok obfituje w znaczne osiągnięcia sportowe.  Nasi uczniowie zdobywają wiele nagród na szczeblu wojewódzkim i państwowym (głównie w lekkoatletyce). Zdobywamy mistrzostwo województwa w piłce siatkowej. Prof. Marian Toczewski otrzymuje Złotą Odznakę Za ofiarną pracę na rzecz Społecznego Funduszu Odbudowy Kraju i Stolicy.

W roku szkolnym 1964/65, kiedy dyrektor Zbyszko Piwoński obejmuje stanowisko inspektora szkolnego w powiecie głogowskim, dyrektorem szkoły zostaje Jan Koziej.

Do 1964 roku szkoła znacznie się rozwinęła. Pracę rozpoczynają nowi nauczyciele, m.in. Jadwiga Łuszczki i Maria Kajda, które przepracują tu blisko 40 lat. W 1963 roku uczeń Stanisław Hapel zwycięża ogólnopolską olimpiadę chemiczną – zajmuje zaszczytne 1 miejsce. W tym roku następuje również pierwsze spotkanie naszych uczniów z delegacją niemiecką. Ważnym wydarzeniem jest także II Zjazd Absolwentów w XX rocznicę istnienia szkoły (przybyło 134 absolwentów). Osiągamy również zaszczytny tytuł Wicemistrza Polski w piłce siatkowej chłopców – trenerem drużyny jest prof. Jerzy Staszyński, nauczyciel wychowania fizycznego od roku 1960. W roku 1965 powstaje harcerska drużyna im. Marcelego Nowotki. Przyjmuje nazwę Jaskiniowcy. Drużyna liczy 120 osób. Prof. Janina Serafin zostaje wyróżniona przez ZG PCK Odznaką Honorową PCK oraz Medalem Za szczególne osiągnięcia w rozwoju sportu na Ziemii Lubuskiej.

W roku 1967 nowym dyrektorem szkoły zostaje Gerard Herman, który funkcję tę będzie pełnił do roku 1969. Wtedy to dyrektorem szkoły zostaje Eugeniusz Patyk. Dyrektorem szkoły będzie do końca roku szkolnego 1998/99.

Od 1969 roku prowadzona jest w szkole Złota Księga, do której wpisywani są najlepsi absolwenci.

W roku 1969 koło LOK, którego opiekunem jest prof. Bronisław Góralczyk zostaje wyróżnione za duży wkład pracy w umacnianie ludowej obronności. Ten rok jest ważny również dla członków ZHP. Ich drużyna zmienia nazwę na Dziadoszanie. W roku 1970 szczep Dziadoszanie bierze udział w powitaniu Edwarda Gierka, który odwiedza nasze miasto. Rok 1970 staje się przełomowy w procesie dydaktycznym szkoły, ponieważ zostają wprowadzone klasy profilowane. Młodzież ma do wyboru naukę w klasach matematyczno-fizycznych, biologiczno-chemicznych, humanistycznych lub ogólnych.

Najważniejszym wydarzeniem roku 1971 jest Wystawa Postępu Pedagogicznego. Wiąże się to z generalnym remontem budynku, nowym umeblowaniem, wyposażeniem w najnowsze pomoce naukowe, nowym wystrojem wnętrz. Zostaje wykonana płaskorzeźba przedstawiająca patrona naszej szkoły – przez panią prof. Helenę Łyżwę, plastyczkę szkoły. Wystawę otwiera Kurator Okręgu, były dyrektor szkoły, Zbyszko Piwoński wraz z obecnym dyrektorem Eugeniuszem Patykiem. Sukcesem edukacyjnym jest Srebrny Krzyż Zasługi, którym zostaje odznaczona prof. Maria Kosińska.

W roku szkolnym 1972/73 do naszej szkoły uczęszcza już 665 uczniów, a grono pedagogiczne liczy 30 osób. Dużym osiągnięciem jest zwycięstwo w Konkursie Wiedzy o Koperniku zorganizowanym z okazji 500 rocznicy narodzin sławnego astronoma. W roku szkolnym 1973/74 szkole zostaje przyznane II miejsce za całokształt pracy, a także III miejsce w Konkursie Wychowania, Kultury i Estetyki w województwie. Pierwszy raz w historii szkoły uczniowie Ludwik Lehman i Roman Bochanysz zdobywają pierwsze miejsce w centralnych eliminacjach Olimpiady Astronomicznej. W wojewódzkich zawodach O Srebrne Muszkiety zwycięża Elżbieta Chromiak – późniejsza wicedyrektor szkoły. Natomiast Mirosław Kida w 1973 roku, jak również w 1974 znajduje się w centralnym finale Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W szkole działa Koło Miłośników Żywego Słowa, które za spektakl Prastary Głogów miedzią będzie słynął otrzymuje 3 nagrodę w wojewódzkim konkursie Teatru Małych Form. Sukcesy odnoszą też nauczyciele. Złotymi Krzyżami Zasługi zostają odznaczeni profesorowie: Stanisława Toczewska, Wanda Wojtowicz, Janina Serafin i Bronisław Góralczyk.

W roku 1974/75 szkoła liczy już 735 uczniów, 21 oddziałów. Zatrudnionych jest 36 nauczycieli etatowych i 6 dochodzących. Jest to rok znacznych osiągnięć w dziedzinie fizyki, geografii, języka polskiego i biologii – Zbigniew Kotowski w centralnym finale Olimpiady Geograficznej, Leszek Wallner w centralnym finale Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Letni obóz wędrowny prowadzony przez prof. Janinę Serafin zostaje uznany za najlepszy w województwie. Honorową Odznakę Zasłużony dla Szkolnictwa Lubuskiego otrzymuje dyrektor Eugeniusz Patyk i  zastępca dyrektora Maria Kosińska.

W roku 1975 z okazji 30-lecia wyzwolenia Głogowa szkoła zostaje organizatorem uroczystej sesji, podczas której Medalem XXX-lecia Polski Ludowej zostaje odznaczony dyrektor Eugeniusz Patyk, a Srebrną Odznakę Zasłużony Działacz LOK  otrzymuje prof. Bronisław Góralczyk. Złote Krzyże Zasługi otrzymują: prof. Józefa Koziej i prof. Stanisław Borecki.

oprac. Jerzy Bombczynski i Renata Góralczyk-Sobierajska

redakcja uzupełniająca: Monika Gertner i Katarzyna Swędrowska